Bugün 18 Haziran 2018 Pazartesi
 • İstanbul21 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  194,542
  %-0.04
 • Dolar
  4,7355
  %1.16
 • Euro
  5,5009
  %0.91
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 ‘Altınşehir’in Altın Kalesi’ olduk
29 Mart 2012 Perşembe 18:10

‘Altınşehir’in Altın Kalesi’ olduk

Bekarlar Derneği geçtiğimiz günlerde 12.sini düzenlediği Yönetim Kurulu kongresinde yeni Başkanını seçti. Yönetim Kurulu Başkanlığını devir alan Yaşar Avcu ile derneğin faaliyetleri hakkında ve yeni yönetimle birlikte hedeflerini konuştuk.

BİLAL KELEBEK'in röportajı

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Yaşar Avcu kimdir?

 1984 yılında Aksaray doğumluyum, 2001 yılında Kocaeli Üniversitesini kazandım, 2003 yılında Ekonomistler Platformu İl Koordinatörü görevini üstlendim, 2004 yılında Ekonomistler Platformu 33 ülkede 20.000 üye arasında 100 kişilik yönetici kadrosuna seçildim,  2007 yılının Anadolu’nun Genç Girişimcisi seçildim  "Hedef".  "Young Leaders and Enterprisers " projesine genç lider olarak seçildim ve ABD, İngiltere ve Almanya ya davet edildim. 2009 yılında Toplum Ve Demokrasi Derneği, Demokrasi Kuşağı Yaz Okulu Projesi, Tarık El Hashımı ve Hugh Pope gibi Konferansları ve birçok toplantıda organizatör oldum, AB sürecinde STK Diyalog Toplantıları–3 programında 5000’den fazla katılımcıya Genç Girişimciler adına fikirlerini anlattım.

Bekârlar derneği ciddi potansiyele sahip

Dernek kaç yılında kuruldu? Derneğin öz geçmişinden biraz bahseder misiniz?

Derneğimiz, Aksaray İlinin Gülağaç İlçesi Bekârlar Kasabası olarak 1997 yılında kasabanın ileri gelen kanaat önderleri, büyüklerimiz tarafından Sosyal Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı güçlendirmek için, hemşerilerimiz arasında İstanbul’a göç eden yoğunluktaki nüfuzumuzun bir araya getirmek, kaynaştırmak için kurulmuş bir derneğimizdir ve bugüne kadar 12 tane yönetim kurulu değiştirmiştir. Ciddi potansiyeli olan, özellikle İstanbul da Altınşehir bölgesi, Küçükçekmece bölgesi, Bağcılar ve Sultanbeyli olmak üzere Trakya, Bursa, İzmir, İzmit ve Manisa’da ekipleri olan yönetimi dönem dönem arkadaşlarımızı aldığımız nüfuzu olan bir dernek. Kasaba derneği işin özetinde ve çekirdeği olarak ben hep söylüyorum derneğimiz, potansiyeli bugün birçok iş adamlar derneğinin çok ötesinde ve çok güçlü bir yapıya gelmiş durumundadır.

 yasar-avcu-2.jpg

3 bine yakın üyeye ulaşacağız inşallah

 Derneğe kayıtlı kaç üyeniz var?

Üyelerimiz ilk kurulduğundaki noktada duruyor. Şuan resmi üyemiz 600 ama bir ailenin bugün evlenmiş belirli noktaya gelmiş çocuklarından tevessül ettiğimizde yaklaşık 3 bine yakın üyeye ulaşabilecek bir konumdayız. Şuan için ve biz yeni yönetim olarak bu yönlüde çalışmalar başlatıyoruz. Üye olmayan gençlerimizi derneğimize üye yapmaya çalışıyoruz. Bu süreç aidatlık ve bilindiği gibi gönüllülük anlayışıyla yaşar. Bu genç arkadaşlar derneğimize üye olduktan sonra aidatlarını arttıracağız ve derneğimizin faaliyetlerinde daha çok çalışmaları için onlara da fırsat sunmuş olacağız.

Dernekçilik, birlik beraberliğin sağlanmasıdır

Sizce dernek kavramı nedir?

Her termoloji de her kavramın efradını cami ayarını mani diye eskilerin tabiriyle bir anlamı vardır. Dernekçilik de bana göre derneğin kökenine indiğimiz zaman, bizler anadoludan geldiğimiz için kendi ruh kökümüze göre anlamlandırmamız gerekir. Bu noktada dernekçilik benim anlayışıma göre gönüllü olarak birlik beraberliğin sağlanarak gerek sosyal yardımlaşmanın, dayanışmanın temelde kültürel değerlerin yaşanması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması manasında çok öz bir noktada bir anlamı var.

Etkin ve sosyalleşen bir dernek kurmayı hedefliyoruz

Yeni yönetimdeki hedefleriniz nelerdir?

Yeni yönetim olarak çok hedefimiz var, hedefler çok. Tabi insanlar bize çıtalarda koyuyor ama biz çıtalar değil çınarlar dikmek için buradayız. Bizim hedefimiz raflara kitaplar koyup okunmayacak kitaplar değil, canlı kitaplar yetiştirmektir diyoruz o da insan yetiştirmek. Bizim misyonumuzda da hep bu vardı bundan sonrada inşallah bu olacak. Temelde ben derneğin faaliyetlerini 7 ana grupta topladım. Bunlardan bir tanesi eskiden yapılan çalışmalar bu da kültürel faaliyetli çalışmalar. Derneğimiz kurulduğu günden bu güne kadar daha çok kültürel faaliyetler üzerine yoğunlaşılmış piknikler yapılmış, cenazeler organize edilmiş, düğün merasimleri yapılmış ve bayramlaşma şölenleri şeklinde özetlenebilir. Diğer alanlarda yani olması gereken ekonomik alanda faaliyet gösterilmesidir. Bunlar esnaflarımıza yönelik faaliyetler, öğrencilerimize yönelik eğitim faaliyetleri, okumamış ama genç olan kesimi sosyalleştirmek için yeni faaliyetler ve yine bu üç temel ayak dediğim iş, kültür ve eğitim. Benim tüm hedefim bu noktada. Derneğimize bu anlayışı kazandırmak ve bu alt yapıyı kurmaktır. Bu alt yapının projeksiyonuyla da derneğimizin etkinliğini hem içeride hem dışa yansıtmak. Yani etkin sivil toplum kuruluşu diye bir komitemizi de oluşturduk. Sosyalleşen ve etkin bir dernek kurmayı hedefliyoruz. Bu manada şöyle bir potansiyelimiz de var; biz aynı zaman da İstanbul’da 200 bine yakın nüfuzu bulunan Kapadokya dernekler birliğinin 20 tane dernekten oluşan Anadolu dernekler birliğinin kurucu dernekleri arasındayız. Bizim sağladığımız bu sinerjiyle de Kapadokya dernekler birliğini çok daha iyi noktalara çıkartacağımızı düşünüyoruz.

Gençlerimize yönelik faaliyetlerimize daha da ağırlık vereceğiz…

 Projelerinizi daha ayrıntılı anlatabilir misiniz? 

Kültürel faaliyetler temelinde, kültürel, yöresel değerlerimiz öncelikle tanımlamak yani piknik organizasyonu, şölenler yapmak. Bu şölenler de yöresel bütün değerlerimizi paylaşmak. Geçlere yönelik yetenek programları yapmak, gençlerimizin birbirinden farklı hedefleri var onları şölenlerde ortaya koymak, çıkarmak ve bir arada toplamak. Yine cenaze törenlerini devam ettirmek, bu temel zaten geçmişte de yapılan en önemli şeylerden bir tanesiydi. Bununla birlikte yeni kazandırdığımız bir şey Aksaray’ımızdan, Aksaray Turizm şairler derneklerimizin Aksaray’ımıza özgü yöresel yemeklerimizin, yöresel kıyafetlerimizin, yöresel değerlerimizi yansıtan şiirler ve oranın maneviyat köklerini tüm yapacağımız kültürel faaliyetlerde yansıtmaktır. Kültürel faaliyetler olarak bu tür tarz içi dolu projeler ortaya koyacağız. Eğitim noktasında temelde ne kadar lise, ortaokul, ilkokul, üniversite öğrencimiz var bunu tespit etmek olacak. Somut olarak üniversite öğrencilerimizi tek tek tespit ettik ve bunları derneğimizin sitesinde yayınladık. Üniversiteli, lise öğrencilerimizin bütün hepsini tespit ettikten sonra bunlara yönelik eğitimsel faaliyetler yapacağız. Derneğimize etüt merkezi kurmak, derneğimizde Milli Eğitim bakanlığından öğretmen getirerek buradan sitemiz üzerinden canlı yayın yaparak bütün diğer Trakya’daki, Manisa’daki diğer üyelerimizin çocuklarına eğitimler vermek gibi e-okul şeklinde bir projemiz var. Bunu içinde tabiî ki maddi alt yapı oluşması gerekiyor. Maddi alt yapımız oluştuğu zaman inşallah hayata geçireceğiz. Ve bu öğrencilerin arasında gençlik faaliyetleri de organize ederek, yani sadece eğitimsel anlamda değil, belli bir seviyeden sonra okuldan ayrılmış gençlerimizi de gençlik kollarını kurduk ve onları da derneğimize kazandırarak derneğimizde geceler, eğlenceler ve onlarla ilgili sempozyumlar, konferanslar ve sohbet ortamları oluşturarak bu gençlerimizi derneğimizde kazanmak ve onları eğitmek noktasında eğitimsel olarak faaliyetler vermek gibi projelerimiz var.

yasar-avcu3.jpg

Ekonomi ve esnaf komitemizi kurduk

 Esnaflara yönelik faaliyetleriniz neler olacak?

 

Ekonomi ve esnaf komitemizi kurduk. Burada da ciddi manada bizim maden sektöründe ve zücaciye sektöründe çalışan esnafımız var. 500 tane hurdacı, 200–300 tane zücaciye anlamında çeyiz şeklinde iş yapan perakende satışlar gerçekleştiren üyelerimiz var. Bunlar ekonomik dalgalanmalardan mutlaka etkileniyorlar ama o bakış açısını henüz kazanamamışlar. Dernek olarak burada bir akademisyen öncülüğünde veya sektöre ilişkin detaylı bilgisi olan akil kişiler öncülüğünde konferans vermek, onları gelişen piyasadaki güncel yasaları sunmak, çek yasasıyla ilgili bilgilendirmek, oluşabilecek çek yasasındaki sıkıntılardan üyelerimizi bertaraf etmek. Temelde esnaflarımızın karlarını geliştirici, varlıklarını devam ettirecek ve bu topluma daha fazla katkı sunmaları için ekonomik kazançlarını arttırmak, öneriler sunma noktasında projelerimiz olacak.

 

Hedefimiz Aksaraylıların geleceği

 

Dernek içerisinde sıkıntılarınız var mı? Bunlar neler?

 

Dernek içerisinde zaman zaman sıkıntılar meydana gelebiliyor. Birbirini çok iyi tanıyan toplumlarda (köy-kasaba) insanlar birbirlerini çok iyi tanır ve ufacık problemler daha etkin bir noktaya gelebiliyor. Dönem dönem toplumda bu tarz ayrışmalar yaşandı ve bu ayrışmalardan dolayı birliğin beraberliğin sağlanmasında çeşitli sorunlar yaşanıyor. Bizim tek sıkıntımız toplumun derneğine sahip çıkarak, gönüllü bir şekilde bende bu derneğin bir üyesiyim diyerek topluma sahip çıkması gerekiyor. Bu topluma hizmet etmek isteyen genciyle, yaşlısıyla kim yönetimde olursa olsun her dönem o yönetim seçildikten sonra arkasında durması ve eleştirilerini gerçekten yapıcı bir şekilde katkı sunması için yapması gerekiyor. Yani sırf eleştirmek için toplumu ayrıştırmanın ya da nefsi bir takım çekememezlik noktasındaki durumlar topluma da zarar verir, yarın kendi çocuklarına da zarar verir. Çünkü bizim projelerimiz, bizim düşüncelerimiz ki ben bugüne kadar 12 yönetim kurulunda kurucular dahil hepsinin bu topluma bir çakıl taşı dahi hep söyleriz katkısı olduğuna inanan birisiyim. Hiçbir zaman onların eksiklerini araştırmadım, eleştirmiyorum herkesin bilgi birikimi nispetinde topluma bir şeyler kattığına inanıyorum. Toplum yönetimine her zaman sahip çıkması lazım. Bugün bayrağı biz taşıyoruz, yarın başkası taşır. Hedefimiz bu kasabanın bu toplumun, Aksaraylıların geleceği içindir. Bu manada birlik beraberliği düşünerek hareket etmemiz lazım.

 

Önce insana yatırım yapacağız

 

Gelecek yönetime nasıl bir dernek bırakmayı planlıyorsunuz?

 

Genelde dernekçilikte yönetimler kasada ne kadar para var mantığıyla hareket ederler. Benim projeksiyonum bunun daha çok ötesinde. Bugün 600 üyeden bin tele yardım alsak derneğimiz için 600 bin TL yapar. Kasa biranda 5 yıllık hasılatı aşmış olur. Eğer biz bu hasılatı yapmak istiyorsak önce gerçekten insana yatırım yapmamız lazım. Benim de bu noktada hedefim bu toplumu geleceğe taşıyabilecek genç kadroları buralara taşımak. Üniversiteli, liseli ya da okumamış olsa da kendini geliştirmek isteyen, bu topluma hizmet etmek isteyen genç arkadaşlarımızı yönetimde görmek. En büyük hedefim bu alt yapıyı kurarak yarınlarımızın daha güçlü bir noktaya getirmek. En büyük hedefim bu.

 

‘Altınşehir’in Altın Kalesi’ olduk

 

Başakşehir belediyesinden memnun musunuz?

 

Başakşehir belediyemizin çalışmalarını beğeniyorum. Başakşehir belediyemiz tabiî ki bir tafta Başakşehir, bir tarafta Bahçeşehir, bir tarafta orta mahalle dediğimiz Altınşehir üvey evlat noktasındaydı bu güne kadar. Ama sayın başkan Mevlüt beyle de istişarelerimiz bu noktada çok iyi. Kendisiyle görüşmelerimiz de bu bölgeye gerçekten önem verdiğini ve alt yapı çalışmaları olsun, kaldırımlar, asfaltlar ve yol çalışmaları hissedilir düzeyde. Bölgemize 3 yıl içerisinde bunlar yapıldı. Yani 20 yılda yapılmayan şeyler 3 yılda yapıldı. Çekmece bölgesinden kalan sıkıntılar bu dönemde aşıldı. İmar orta mahallenin belli kısımlarına geldi. Bizde bu bölgede tabi hemşeriler olarak kasabanın değerlerini bu bölgede en iyi şekilde temsil edip, Altınşehir bölgesinin huzurlu, güvenli, istikrarlı bir noktaya gelmesini çok büyük katkı sağladık. Tabi bu noktada ben her zaman söylüyorum ‘Altınşehir’in Altın Kalesi’ olduk.

 www.212haber.com/ÖZEL

 

YORUMLAR
Yaşar AVCU gibi bir lidere ülkemizinde ihtiyacı var
Mehmet Fatih Can
bugüne kadar takip ettiğim çalışmaları istikrarlı ve başarılı olan bir gencimiz. Bilgisi, birikimi, tarihsel temelden sağlam öngörüleri ve en önemlisi ahlaki kişiliğiyle türkiye nin ihtiyac duyacağı bir lider. Recep Tayyip Erdoğan bu ülkeyi 50 yıl daha yönetecek değil, Yaşar AVCU gibi yeni ldierler yetişmeli. Destekliyor ve dualarımızla yanında olduğumuzu bilmesini istiyrz.
30 Nisan 2012 Pazartesi 14:59
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA