Bugün 20 Haziran 2018 Çarşamba
 • İstanbul28 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  194,235
  %0.08
 • Dolar
  4,7373
  %0.12
 • Euro
  5,4912
  %0.33
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
66 yaşında inat etti, okulu bitirecek
23 Mart 2012 Cuma 17:36

66 yaşında inat etti, okulu bitirecek

Metin Tahirdağ, 66 yaşında bir delikanlı! Böyle düşünmemizdeki sebep, onun Marmara Üniversitesi'nde gazetecilik birinci sınıf öğrencisi olması.

Sene 1957... Bakkallarda yumurtanın şekerle takas edildiği günler. Metin, henüz 12'sinde bir çocuk. Onun bu yaşta olması çalışmasına mani değil. Sivas'ta okul çıkışları, "Yazıyor yazıyor, Anadolu Gazetesi yazıyor, 10 kuruşa yazıyor" diye bağırarak koşturuyor sokaklarda. Satabildiğini satıyor, kalanları bırakmak için matbaanın yolunu tutuyor. Günlük kazancı 50-60 kuruşu geçmiyor. Ekmek de 10 kuruş. Alnının teriyle kazandığı parayı patron avucunun içine bırakınca, önce fırından ekmek, manavdan da biraz meyve alıp evine doğru yol alıyor.

Okulla gazete arasında geçiyor Metin'in günleri. Ancak o, sanata düşkün biri. Henüz ilkokul birinci sınıftayken öğretmeni, "Tiyatroda kim oynamak ister?" diye sorduğunda hemen elini kaldırıyor ve ilk oyununa seçiliyor. Resim yapmaya da eli yatkın. Türk bayrağını en güzel çizip öğretmeninden aferin alan tek kişi de o oluyor koca sınıfta. Sadece tiyatro ve resimle sınırlı değil yaptıkları. Yazmaya da meraklı. Henüz 12 yaşındayken ambalaj kâğıtlarını bir araya getirerek diktiği deftere yazar ilk romanını. 'Sefillerin intikamı' ismini verdiği romanın kapağını da kendisi çizer. Yıllar geçtikçe bu defterlere yenileri de eklenir.

Aslına bakarsanız Metin'in hayalinde gazeteci olmak vardır. Ne de olsa çocukluk yılları matbaada mürekkep kokularıyla geçmiştir. Ancak liseye başlayacakken bir tanıdığı, "Oğlum ticaret lisesine git ki memur olur para kazanırsın. Üniversiteyi zenginler okuyor. Siz fakirsiniz." der. Büyük sözü dinlenir, tavsiye yerine getirilir. Ticaret lisesinden mezun olur, üniversite sınavlarına girer. İstanbul'da Ticari Bilimler Akademisi'ni kazanınca, babası bütün tarlaları, malı mülkü satar ve oğlunu okutmak için İstanbul'a yerleşir. Dört yıllık okul biter, fabrikada muhasebeci olarak çalışır, sonra da mali müşavir olur.

"Patronum izin vermediği için okuyamadım"

Günler böyle ilerleyip giderken yaş olur 29. Gerisini kendisinden dinleyelim: "Muhasebe işiyle uğraşıyorum ama mutlu değilim. Bir gün arkadaşımın kızının form doldurduğunu gördüm. Üniversite sınavları içinmiş. Arkadaşım, 'Sen de denesene. Belki gazetecilik okursun' dedi. Hemen başvurumu yaptım. Sınava girdim ve basın yayın yüksek okulunu (Şimdiki Marmara Üniversitesi) kazandım." Ancak yarım dönem okuyabilir Metin Tahirdağ. Çünkü patronu haftanın üç günü bir saat erken çıkmasına izin vermemiştir. Annesinin ve dört kız kardeşinin geçiminden sorumlu olduğu için karar vermek kolay olmasa da işi tercih etmek zorunda kalır.

İlerleyen yıllarda ticarete atılır Tahirdağ, çok da yoğundur işleri. Yaşı da 59'a varmıştır. Eşi Asude Hanım, muzdariptir bu yoğunluktan. Bir gün gazetede Fırat Kültür Merkezi'nde yazarlık kurslarının verildiğini okur. Eşine kursa gitmesi için tabir yerindeyse emri vaki yapar. Maksadı iş hayatındaki yoğunluğunu hafifletmek, ilgisini başka alanlara yöneltmektir. Burada oyunculuk teklifi alır. Üç yıl hem Türkiye hem de yurtdışında turnelere çıkar. Bir dizi de rol alır. Günlerden bir gün belki de hayatını değiştirecek bir telefon konuşmasına şahit olur: "Bir arkadaşım eşiyle konuşuyordu. Üniversite eğitimini yarıda bırakan öğrencilere af çıkmış. Başvuruların da son günüymüş. Hemen dilekçemi verdim ve kaydımı yaptırdım."

Dizi izlerken ders çalışıyor

Yaş 66... Metin Tahirdağ şimdi Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi. Hafta içi çarşamba günleri hariç her gün derse gidiyor. Sınıfta en ön sıraya oturuyor, sık sık derse katılıyor. Ne de olsa sınıf arkadaşlarına göre çok tecrübeli! Afla geldiği için bazı derslerden muaf. Sorumlu olduklarıysa bölüm dersleri. Bu dersler de ona kendi tabiriyle 'şeker, baklava gibi' geliyor. Öyle heyecanla anlatıyor ki sanki karşınızda 18'lik delikanlı: "Bütün sınavları geçtim. Hiç zorlanmıyorum. Dizi izlerken bile ders çalışıyorum. Diziyi de kaçırmıyorum, dersime de çalışıyorum. Bir yandan da kar yağıyor, şiir yazıyorum."

Eşi Asude Hanım, onun en büyük destekçisi. Derslere birlikte çalışıyorlar. Yine onun teşvikiyle hafta sonları da fotoğrafçılık, Arapça ve resim kurslarına gidiyor Tahirdağ. Onun, yağlıboya, karakalem, suluboyadan resim yaptığı birçok tablosu var. Çerçeveletmiş, evinin duvarlarını süslüyor. Bir de sayısı binleri bulan fotoğrafları... Şimdi en büyük isteği tablo ve fotoğraflarından oluşan bir sergi açmak.

69 yaşında mezun olacak

Metin Tahirdağ, mezun olduğunda 69 yaşında olacak. Ancak bu yaş gazetecilik yapmasına engel değil. Okulunu bitirince mesleğini yapmayı planlıyor. Siyasete ilginiz var mı diye soruyoruz. Verdiği cevap manidar: "Siyaseti biliyorum ama hiç de bulaşmıyorum. Sen ne kadar söylersen karşı taraf onun iki katıyla cevap veriyor, bu neye yarar ki? Ben insanların mutluluğu için emek harcayacağım."

ZAMAN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • Altınşehir’de çifte sevinç
 • Geleceğin yazılımcıları Living Lab’de yetişiyor
 • ‘Son Başbakan’ talimat verdi, proje hemen başladı
 • Uyuşturucu ile mücadele için destek istiyorum
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA