Bugün 26 Mayıs 2018 Cumartesi
 • İstanbul25 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  197,827
  %0.14
 • Dolar
  4,7171
  %0.01
 • Euro
  5,5018
  %-0.57

M. Bayram Ayaz / 212 HABER

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ACI COĞRAFYASINDA ACININ ANLAMI

16 Mart 2016 Çarşamba 13:45

Dünyanın sürprizlerinden biri de ölümdür. Her misafir kapıyı çalar, izin isterfakat ölüm meleği hiçbir kayda bağlı olmadan çıkar karşınıza. Emanetini almak için bir anda varolur, verdiğiniz nefesle birlikte can tenden ayrılır.

Son defa Allahaısmarladık dediğini bilmeden evinden, yakınlarından ve sevdiklerinden bir gün ayrılır insan. Her ayrılığın ardından acılar kalplerde nöbet tutar.

Acılı haberler, patlayan bombalar, toplu ölümler sıradan bir haber olarak ajanslara geçiyor. Sıradışıbir haber olması için İslam coğrafyasının dışından bir yer olmalıdır.

Yeryüzünde dolaşan acıların biriktiği bir yerdir İslam coğrafyası. Acı bazen istisna olarak başka yerleri de vurur. Mesela yakın geçmişte Avrupa’da bir savaş acısı yaşandı. Avrupa ve savaş kelimelerinin yanyana gelmesi tuhaftı gerçekten.

Bosna’da yaşanan Müslüman kıyımıydı ve çok geçmeden bu tuhaflığın nedeni anlaşılmıtı. Acı bu defa Avrupa’da ki Müslümanları bulmuştu.

Planlanmış acıların ve ölümlerin aynı coğrafyada sergilenmesinin bir anlam olmalıydı. Neydi bu anlam? Acı; sabır, merhamet, empati ve şahsiyet dinamiği…

ACI ULVİ DUYGULARIN PENCERESİDİR

Acının anlamı nedir? Hep gülmek isteyen kişinin boynu neden bükülür bazen? Elbette her şeyin bir manası var. Bir travma karşısında kişinin yüreği yanar. Yüreği yanan her kişiye açılmış bir hayır penceresi vardır. İnsana özgü güzel duygular bazen kitaptan ve kelamdan öğrenilmez. Hayat tecrübesinden öğrenilir.

Sabır acı içinde olanın yanı başındadır. Yol arkadaşıdır. Acılı kişi başını sabrın göğsüne dayar. Orada sükün bulur. Kalbi telif olur yumuşar.

Sabır bilincini peygamberlerin hayatından edinmeli. En büyük acıları yaşayan onlardır. Acı onlar için hayatın anlamıydı. Temsil ettikleridinin mensuplarına önemli bir miras bıraktılar.

Kişi bazen payına düşen acıyla şikayet eder, kabullenemez.  Ne ki kendisinden daha büyük acı çekeni görünceye kadar. Acılar hayatın gerçekliğine davet ederler. Empati acı çekenle acıya tanık olan arasında bir köprüdür. Bencillik dairesinden kurtarır.

ACIYI  BEDEL EYLEMEK

Bir parantez içindeyiz. Bir yanda acı öte yanda mutluluk. Mutluluk istenirken, istemeden başa gelir acı. Kimse acı çekmek istemez. Hatta mutluluğu arzu edenlerin bir kısmı da kendilerini acının ızdırabın içinde bulurlar.

Her şeyin bir anlamı var. Yakıcı da olsa acının da anlamı var. Kimi acısını kalbine gömer, anlamına dokunmadan. Hikmete bakın ki şahsiyetli insanların, tarih yazanların hikayeleri acılarla yoğrulmuştur. Kişilik oluşumunun önemli bir karşılığı yaşanılan acılardır. Kendini bilmenin, kendinde olmanın bedeli acının siciline kayıtlıdır.

“Dağlar yeryüzünün kazıklarıdır”. Sağlam şahsiyetler bir milleti ayakta tutan direklerdir. Şahsiyetleri besleyen bedeller vardır. İnsanoğlunun hikmeti acılarla karılmıştır. Sabredenler bir vakte kadar umduklarına vasıl olurlar.

 

Bu yazı toplam 1768 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
 • İOSB ailesi iftar yemeğinde buluştu
 • "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"
 • "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"
 • "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"
 • Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA