Bugün 26 Nisan 2018 Perşembe
 • İstanbul24 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  172,048
  %-0.94
 • Dolar
  4,0658
  %-0.91
 • Euro
  4,9307
  %-1.38
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başakşehir İHL mevcut binasına sığamıyor!
11 Nisan 2012 Çarşamba 18:51

Başakşehir İHL mevcut binasına sığamıyor!

Başakşehir İmam Hatip Lisesi Müdürü Remzi Tuncer, 2013 eğitim öğretim yılında okula binden fazla öğrencinin daha kayıt yaptırmasının beklendiğini kaydederek, “Öyle olunca mevcut okulun bu ihtiyacı karşılaması mümkün değil” dedi.

BİLAL KELEBEK'in haberi

212 Haber olarak her sayımızda sizlere Başakşehir’de bulunan okulların tanıtımını yapmaya devam ediyoruz. Bu ay ki sayımızda Eğitim ve Öğretimine 2011 yılında Kayaşehir Ticaret Meslek Lisesi içerisinde başlayan Başakşehir İmam Hatip Lisesi var. İlk aşamada 508 öğrenci 32 öğretmen ve 18 dersliği ile eğitim ve öğretim veren Başakşehir İmam Hatip Lisesinin, yeni dönemin başlaması ile öğrenci sayısının binleri bulması bekleniyor.

Başakşehir’de ki Sivil Toplum Kuruluşlarının da desteği ile şuanda proje aşamasında olan İmam Hatip Lisesi inşaatının en kısa sürede başlaması için çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor. Mevcut yapının gelecek dönemki öğrenci sayısını karşılamakta zorluk çekeceğini ifade eden okul Müdürü Remzi Tuncer,“Okulumuzda şuanda sadece iki dersliğimiz boş durumda, buna gelecek yıl en az on derslik daha ilave etmemiz gerekiyor. 2012-2013 eğitim öğretim yılında okumuza binden fazla öğrencinin daha kayıt yaptırması hedefleniyor. Öyle olunca mevcut okulun bu ihtiyacı karşılaması mümkün değil. Bunun için Başakşehir’de yapılması planlanan İmam Hatip Lisesi’nin gelecek yıla olmasa bile ikinci yarı yıla kadar bir kısmının eğitime başlaması gerekiyor” dedi.

 

“KADROLU ÖĞRETMENİMİZ HİÇ YOK”

Başakşehir İmam Hatip Lisesinin 2011-2012 Eğitim Öğretim yılı içerisinde biraz gecikmelide olsa Kayaşehir Ticaret Meslek Lisesi içerisinde açıldığını belirten Tuncer, “Başakşehir İmam Hatip Lisesi Eğitim ve öğretime 2011 yılında açılmış bir okul. Mevcut haliyle okulumuzda kadrolu öğretmenimiz hiç yok. Bir tek okul Müdürü olarak ben 24 Şubat 2012 tarihinde müdürlük atamaları sonucunda buraya atandım. Daha önce okulumuzda görev alan Müdür arkadaşımız görevlendirme üzerine burada bulunmuş. Okulumuzda şuanda aktif olarak benimle birlikte 32 öğretmen arkadaşımız var bunlardan 16 tanesi resmi okullardan atama yolu ile 15 tanesi de ücretli olarak görevlendirilen öğretmen” dedi.

 

“VELİLER ÇOCUKLARINI KONTROL ETMELİ”

Tuncer, “ Öğrenci sayımız kayıtlara göre 508 ancak birçoğunun devamsızlık sorunu var. Toplu öğretim yönetmeliğine göre yirmi gün mazeretsiz ve özürsüz devamsızlığı olan öğrencinin bütün derslerinin hepsi 5 olsa bile sınıf tekrarına kalabiliyor.Ben bu konuda velilerimizi toplantılarda bilgilendiriyorum ama bu okulumuzda çok ciddi bir sıkıntı. Bunlar tabi bizi üzen konular, velilerimizin bu anlamda çocuklarına sahip çıkması gerekiyor. Bizim burada iki tane müdür yardımcımız olması lazım kadrolu öğretmenimizin olması lazım, bunlar olmadığı için bu tür aksamalar kaçınılmaz oluyor.Hizmetli ve görevli öğretmenlerle de hizmetler istenilen seviyede yürümüyor. Bu konu da inşallah Haziran ayında normlar güncellenecek ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün normları açmasıyla okulumuza kadrolu öğretmenler gelmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

 basaksehir-ihl.jpg

“ANADOLU LİSESİ OLMASI İÇİN BAŞVURU YAPILDI”

Bu sene merkezi bir sistem var. E-okulun alt linklerinden girilen sistem de öğrenciler diploma notuna göre tercih yapacak ve nota göre yerleştirme olacak. Yaptığımız başvurular neticesinde okulumuzun Anadolu Lisesi olması durumunda daSBS’ye dayalı öğrenci alarak okulun başarısını daha ileri seviyelere taşıyarak kalitesini de arttırmış olacağız.

 

“KENDİLERİNE GÜVENMEYİ ÖĞRENECEKLER”

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İstanbul İl Müftülüğünün ortaklaşa yaptıkları bir protokol var. Bu protokol çerçevesinde imam hatip öğrencilerinin ve öğretmenlerinin müftülük personeli ile beraber çalışması bir takım faaliyetlerin yapılması, imam hatip liselerinin tanınması gibi projelerin yapılması ön görülüyor  okulumuzda bunları hayata geçirmeye çalışacağız. Bu projeler yapılacak olan etkinlikler çocuklarımızı biraz daha sorumluluk sahibi olmayı, kendilerine güvenmeyi ve işe yaradıklarının farkına varacaklar.Sonuçta kaliteli bir başarıya doğru adım atacaklar.

 

“BU OKULLARIN YADIRGANMASI DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL”

İmam Hatip Liselerine bakış açısını da değerlendiren Tuncer, “İmam Hatip Liseleri 1950’li yıllarda ihtiyaca binaen açılmış okullardır. Tabi o süreçten bu sürece gelinceye kadar değişik kırılmalar yaşanmış siyasi polemik konuları olarak gündeme gelmiş. Belli kesimler bu okulları kendi okulları gibi görürken belli kesimlerde tamamen öteleme ve dışlama anlayışı şeklinde karşılamış. Bizim yaklaşımımız şu burası Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde açılmış bir eğitim kurumudur. Vatandaşın, milletin evlatlarının teveccüh ettiği okulları birilerinin yadırgaması ötelemesi görmezden gelmesi doğru bir yaklaşım değil. Sonuçta her okulun bir kuruluş amacı var bu amaçlar doğrultusunda bizler öğrencilerimizi eğiteceğiz.” şeklinde konuştu.

 “MEVCUT OKUL BU İHTİYACI KARŞILAYAMAZ”

 “Şuanda mevcut yapı ile derslik sıkıntımız yok ama önümüzdeki yıl için bu kaçınılmaz olacaktır. Sadece iki dersliğimiz boş durumda, gelecek yıl en az on derslik daha ilave etmemiz gerekiyor. 2012-2013 eğitim öğretim yılında okumuzun bin üzerinde öğrencinin daha kayıt yaptırması hedefleniyor öyle olunca mevcut okulun bu ihtiyacı karşılaması mümkün değil. Ticaret lisesi içerisinde misafiriz kendi okulumuz hala yok yapılmasıyla alakalı bir takım çalışmalar var ama bu çalışmaların biran evvel sonuçlanıp fiilen hayata geçirilmesi ve 2012-2013 eğitim öğretim yılının en az ikinci yarı yılına kadar tamamının olmasa da bir kısmında eğitimin verilmesi gerekiyor.”

www.212haber.com

YORUMLAR
imam hatip lise inşaatı
mahir acar
sayın yetkililer kaymakam belediye valilik isteseler okul inşaatı 2 ayda

biter çocuklarda rahat eder iyi bir eğitim alır boşuna zaman geçirmesinler aynı zaman da okul etrafını kontrol etmeleri zaruridir.pek

tekin bir yer değil aman dikkat edelim.bir veli olarak istiramımdır.dikkat
03 Ekim 2012 Çarşamba 19:24
 • "Bize 1 Nisan olmadı..."
 • ASKON, nitelikli e-ihracat personeli yetiştirecek
 • İstanbul'da mayıs ayı 'gençlik ayı' olacak
 • Kayaşehir Bulvarı geçici olarak trafiğe kapatılıyor
 • Seçime katılmak için istifa ettiler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA