Bugün 15 Ağustos 2018 Çarşamba
 • İstanbul23 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  243,842
  %-0.07
 • Dolar
  6,4985
  %-7.15
 • Euro
  7,3766
  %-7.49
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayburt ‘Bar Oyunları’ İstanbul’da yapıldı
03 Nisan 2012 Salı 13:31

Bayburt ‘Bar Oyunları’ İstanbul’da yapıldı

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Gençlik Kolları`nın geçen yıl ilkini organize ettiği Bayburt Bar Oyunları yarışmasının ikincisi bu yıl Bahçelievler`de gerçekleşti.

Bar Oyunları yarışmasına Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur ve yönetim kurulu, köy dernekleri başkanları ve çok sayıda Bayburtlu katıldı.
Program da ilk olarak saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.


Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Polattimur, yaptığı konuşmada, “Memleketi gurbet yapmış bizim gibi insanlarda, bu büyük metropolde fazla kültürümüzde erozyon yaşamadan eski geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Dernek olarak çocuklarımıza ve gençlerimize çok değer veriyoruz. Örneğin, 29 Ocak’ta yaptığımız 6. Geleneksel Bilgi Yarışması ve 29 Nisan’da başlayacak olan 12. Geleneksel turnuvamız gibi. 2005 yılında göreve geldiğimizde Bayburt’un neredeyse bir folklor ekibi yoktu. Ama biz bugüne kadar yaklaşık 600 çocuğumuza barlarımızı öğrettik. İçlerinden 2-3 tane de çok güzel ekipler de çıktı. Bugün burada 3 aylık eğitim almış ekipleri izleyeceğiz. Hataları da olabilir, heyecanları da ama tek bir doğruları var, oda bu işi öğrenme sevdaları. Bayburt’un 184 tane köyü var ve bugün burada 8 tanesi yarışıyor. Anneler, bacılar; bu iş biraz da sizde bitiyor. Kocalarınıza evde telkinde bulunun ‘Neden bizim çocuklarımız bu eğitimleri almıyor’ diye. Ebeveynler olarak bu işe sevda vereceksiniz ve biz de dernek olarak sizi maddi manevi imkânlar sunarak bu kültürümüzü yaşatacağız” dedi.

“Derneklerin Kültürel faaliyetlerle öne çıkması çok daha anlamlı ve kalıcıdır”
Programa katılan Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak ise İstanbul gibi büyük bir şehirde kültürleri korumanın çok zor olduğunu belirterek, “Hemşeri derneklerimizin yapmış olduğu bu tür etkinlikler çok önemli. Öncelikle birlik ve beraberlik sağlanarak, kültürümüz yaşatılıyor. Bazen bir derneğin sadece cenazelerde, düğünlerde insanları bir araya getirmesinin ötesinde sosyal ve kültürel faaliyetlerle öne çıkması çok daha anlamlı ve kalıcıdır. Bu manada Bayburt Kültür ve Yardım Derneği, 3 yıldır izlediğim kadarıyla çok güzel çalışmalar yapıyor. Çocuklarımızın korkak, pasif, kendisini ifade edemeyen birisi olmaması için bu tür faaliyetlere çocuklarımızı katarak kendine güvenen, kültürünü özümsemiş bir genç olarak yetişmelerini sağlayabilirsiniz. Az önce başkanımızın dediği gibi 600 tane çocuğumuz folklor öğrenmiş. Ekip olmalarından ziyade bir düğünde veya bir etkinlikte kalkıp oynayabiliyorlarsa bu gerçekten çok önemli bir iştir. Ben bu faaliyeti düzenleyen Derneğe ve Gençlik Kolları’na çok teşekkür ediyorum. Ayrıca, İstanbul Eyüp’te 3 ay önce Eyüp Sultan Bayburtlular Derneği’ni kurduk ve daha bir büromuzun olmamasına rağmen hemen bu yarışmaya çocuklarımızı soktuk. Bu yönüyle de köy derneklerinden sadece cenazelerde ve düğünlerde bir araya gelmenin ötesinde kültürünü yaşatan, çeşitli etkinliklerle gençleri bir araya toplayan dernekler olmalıyız” dedi.


Konuşmaların ardından yöresel sanatçılar Necmi Devran ve Bünyamin Oraç, programda sahne alarak türküleriyle izleyenlere coşkulu dakikalar yaşattı.


Yarışmaya katılımlarından dolayı bütün derneklere madalya ve diploma verilirken ilk üç derneğe birincilik, ikincilik ve üçüncülük kupaları verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • 100 gündür makam aracı yerine bisiklet kullanıyor!
 • İstanbul’da Hava Parçalı Bulutlu
 • TEM Otoyolu yan yollarla rahatlatılacak
 • İBB’den Başakşehir’e Katı Atık Aktarma İstasyonu
 • 12 Dalda 12 Madalya
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA