Bugün 20 Eylül 2017 Çarşamba
 • İstanbul27 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  146,381
  %-0.45
 • Dolar
  3,4727
  %-0.58
 • Euro
  4,1687
  %-0.32

Hacer Türkel / 212 Haber

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Biz bir bütünüz...

30 Eylül 2013 Pazartesi 22:54
Hiçbir partiye, hiçbir lidere kişisel hayranlık duymam. Doğruysa doğru derim, yanlışsa karşısına geçer gözümü kırpmadan yanlış derim... Bugün Demokratikleşme Paketi açıklandı. Çokça mutlu olduğum maddeler vardı içinde... Özellikle bir Müslüman olarak "Kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek kamu kurumlarında başörtü yasağını kaldırıyoruz." maddesine çok sevindim ve bundan dolayı Başbakana minnet duydum. 
 
 
Diğer maddelerden (özellikle Banu Avar ve tayfasının karşı çıktığı) anadilde eğitime gelince, bir insan olarak daha doğrusu insan olmanın gereği olarak anadilde eğitimin serbest olmasını adil bir davranış olarak düşünüyorum.
 
 
Diğerlerinin de böyle düşünmesi için empati kurma kabiliyetlerini geliştirmeleri gerekir. Bunun için kendilerinin farklı ırkta dünyaya gelmiş olduklarını hayal etmeleri yeterli.
 
Kimse ırkını ve ailesini seçme hakkına sahip değildir. Yaratan nasıl dilemişse öyle olmuştur. Kimseyi de birbirinden üstün kılmamıştır.
 
 
Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de bizlere: "Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır." (Hucurat Suresi 13. Ayet) diye buyuruyor; ırkımızdan, dilimizden dolayı ayırmıyor bizi.
 
 
Kimsenin Yaradanın bahşettiği, en doğal hakkı olan anadilinde eğitim görmek istemesi veya eğitim görmesi bizi gocundurmamalı. Bu düşünceler bir Müslümanın taşıyacağı düşünceler değil.
 
 
İnsanlar kendi dilinde eğitim görüyor diye bölünmez. Yaratılmışlar olarak ve de yaratılmışların en değerlisi eşref-i mahluk olarak her birimiz yeryüzü bahçesinin her bir renkte ve her bir desende olmak üzere farklı farklı çiçekleriyiz. Yaradan bizi ayırmadan aynı bahçede renk renk yaratmışsa bizim buna karşı çıkma hakkımız olamaz ve de olmamalı. 
 
 
Biz Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Abaza'sıyla bir bütünüz. (Din düşmanlığını ve bölücü PKK'yı bundan ayrı tutuyorum) Biz Çanakkale'de Türk-Kürt diye ayrılmadık; vatan diye sarıldık, her birimiz dört bir koldan düşmana saldırdık.
 
Biz kardeş olduğumuz, bütün olduğumuz, birlik olduğumuz için cennet vatanımızı düşmana teslim etmedik. Ceddimiz Osmanlı bağrında 72 buçuk milleti barındırdı hiç ayrım yapmadan. Ne zaman ki kardeşler birbirimizden koptuk işte o zaman siperde bekleyen düşmana fırsat verdik.
 
Ne zaman ki sen-ben, Türk-Kürt diye ayrıldık o zaman bölündük. Oysa bizim Allah'ımız da, Peygamberimiz de, dinimiz de, Kitabımız da, atamız da (Hz. Adem a.s) bir.
 
 
Geçmişte yapılan hatalar yüzünden onca genç fidanımız toprak altına girdi. Biz, Türk-Kürt, sağ-sol diye birbirimizi yerken emperyalistler çöktü gırtlağımıza; hiç farkına varmadık. Sonra yavaş yavaş başladı yasaklar.
 
 
Ezan yasağı, dil yasağı, başörtü yasağı vs. Biz taviz verdikçe onlar ensemize çullandı. Mezhep çatışmalarıyla ayrılmamızı daha bir körüklediler ama biz birimizi yeme telaşından kurtulup ensemizdeki düşmanı göremedik. Habil- Kabil misali birbirimizin düşmanı olduk. 
 
 
Ne zaman aklı başında bir insan bu ülke için bir şeyler yapmaya kalksa ya asıldı ya da zehirlendi. Allah bugün o fırsatı tekrardan Başbakanla verdi bu millete. Kıymetini bilelim, sabırlı olalım ve her iki taraf da anlayışlı davranalım...
Bu yazı toplam 4336 defa okunmuştur.
YORUMLAR
hizmet
osman sekman
Ne zaman Türkiye kalkınmaya kalksa hemen engellemeye çalışıyorlar şu anda dünyanın bir çok ülkeleri iflasin eşiğinden elhamdulullah bizim ülkemizde cok şükür her alanda çok iyi durumdayız Başbakan recep Tayyip Erdoğan her zaman şunu söyler BİZ MILLETİN EFENDİSİ DEĞİL HİZMETKARI OLMAYA GELDİK der
24 Kasım 2013 Pazar 11:02
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA