Bugün 20 Haziran 2018 Çarşamba
 • İstanbul28 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  194,235
  %0.08
 • Dolar
  4,7373
  %0.12
 • Euro
  5,4912
  %0.33
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çınar Koleji özgün eğitim metoduyla dikkat çekiyor
29 Mart 2012 Perşembe 18:06

Çınar Koleji özgün eğitim metoduyla dikkat çekiyor

Elde ettiği başarılarla adını sıkça duyduğumuz Çınar Koleji; yabancı dil, değerler eğitimi ve rehberlik hizmetleri alanlarında geliştirdiği kendine özgü eğitim metoduyla dikkat çekiyor.

Çınar Koleji İlköğretim Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri Bölüm Başkanı M. Bahaddin Koç ile "Yeni Rehberlik Hizmetleri Anlayışı" üzerine ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir söyleşi gerçekleştirdik.

Hocam bölgemizin en başarılı eğitim kurumlarından biri olan Çınar Koleji için Rehberlik Hizmetleri ne anlama geliyor?

Öncelikle Çınar Koleji’nin 15 yılı geride bırakmış, köklü bir kurum olduğunun altını çizmek isterim. Şüphesiz, eğitimde birçok başarıya imza atmış bir kurumun rehberlik hizmetlerine atfettiği önem, elbette çok büyük olacaktır. Anasınıfından başlayıp üniversite kapısına kadar devam eden bu yolculukta, akademik donanımın yanında,  özellikle sorumluluk alma, problem çözme yeteneğinin gelişmesi ve sosyalleşme gibi ileriki yaşlarda daha zor elde edilecek kazanımlar üzerinde yoğunlaşılması gerekiyor. Ve bu yüzden eğitim sürecindeki kritik dönemlerde rehberlik hizmetleri aktif bir rol oynuyor.

Bu kritik dönemlerden biraz bahseder misiniz?

Elbette bu dönemlerin başında okul öncesi ve ilköğretim 1. sınıf geliyor. Gömleğin ilk düğmesini nasıl iliklerseniz devamı da ona göre gelecektir. Eğitim-öğretim hayatının en başında okulu, eğitim faaliyetlerini, öğrencinin ve tabii ki velisinin algılama biçimi, tüm bu süreci doğrudan etkilemektedir. Yeni sistemde 4. sınıftan 5. sınıfa geçişte gerçekleşecek olan I. kademeden II. kademeye geçişte öğrenci, hem önergenlikle hem de ağırlıklı olarak öğretimin akademik boyutuyla tanışmaktadır. İlköğretim 8. sınıf da kritik dönemlere örnek teşkil ediyor ve öğrenci sınav dönemiyle yüzleşiyor.

Peki, hocam, yukarda bahsettiğiniz kritik dönemlerde rehberlik hizmetlerinin rolünden biraz bahseder misiniz?

Bu dönemlerde öğrenciyi doğru yönlendirme ve karşılaştığı problemler ile baş edebilmesine yardımcı olma, sadece öğrenciye değil ailesine de danışmanlık desteği verme, öte yandan mevcut dönemden sonraki döneme en iyi şekilde hazırlama, rehberlik hizmetlerimizin en önemli işlevidir. Akademik ve sosyal başarıda, özgüvenli ve kendiyle barışık öğrenciler yetiştirme konusunda rehberlik hizmetlerinin etkisi artık eğitim sistemimizin her kademesinde koşulsuz kabul edilmiş durumdadır. Ayrıca sadece kritik dönemlerde değil, eğitim hayatının her döneminde karşılaşılabilecek problemlerden de bahsetmek gerekir. Bunlar; korkular, okuma ve yazma problemleri, öğrenme güçlükleri, sınav kaygısı, verimli ders çalışamama problemleri, akranlar ve ailelerle yaşanılan iletişim problemleri, dikkat eksikliği, davranış bozuklukları gibi farklı alanlara hitap eden ve farklı sonuçlara sebep olan sıkıntılar da gündemimizi oluşturmaktadır.

Çınar Koleji'nde kaç tane Rehberlik Uzmanı ile çalışıyorsunuz hocam?

Biz, 6’sı ilköğretimde 4’ü lisede olmak üzere toplam 10 arkadaşımızla rehberlik ve danışmanlık hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Bu sayı özel okul ortalamalarının üzerinde. Ama bizim hedefimiz kısa vadede bu rakamı 13’e çıkarmak. Böylelikle her sınıfla bir rehber öğretmenin ilgilenmesini sağlamak. Tabii bu konuda ‘ideal rehberlik hizmetleri’ hedefinde, bize her adımda yardımcı olan yöneticilerimizin desteğinin de altını çizmek gerekiyor. Neticede bu bir vizyon meselesi.

Öğrencilerinize yönelik ne gibi test ve envanterler uyguluyorsunuz?

Az önce de bahsettiğim gibi öğrenciyi ve ailesini tanımak bizim öncelikli çalışma alanımızı oluşturmaktadır. Çünkü bireyi tanımadan ona yardımcı olmaya çalışmak sağlıklı bir yöntem olamaz. Bu çerçevede anasınıfından 8. sınıfa ve 9. sınıftan da 12. sınıfa kadar bütüncül ve devamlılık anlayışı içerisinde birtakım öğrenci ve ebeveyni tanıma testleri uyguluyoruz. Bu uygulamaları birbirinin devamı niteliğinde testlerden seçerek hem tekrara düşmüyor hem de öğrencideki gelişim ve değişimi daha yakından takip etme fırsatı buluyoruz. Tüm bu verileri kaydettiğimiz otomasyon sistemimiz sayesinde de hem veri ihtiyacı duyduğumuzda geriye dönük değerlendirme şansımız oluyor hem de veri kaybını engellemiş oluyoruz.

cinar-veli.jpg

Bu verileri değerlendirme sürecinden bahsedebilir misiniz?

Aslında en önemli süreç bu. Değerlendirme ve veriye göre karar alma boyutu eksik olunca öğrenciye ve ebeveyne onlarca uygulama yapmanızın da bir anlamı kalmıyor haliyle. Bu noktada da bizim en güçlü yanımızın tecrübeli kadromuz ve işbirliğini ön planda tutan çalışma anlayışımız olduğunu ifade etmeliyim. Özellikle birbirimizle yaptığımız vaka tartışmalarının yanında sınıf rehber öğretmenleriyle periyodik olarak gerçekleştirdiğimiz ofis saatleri ve gerekli durumlarda ebeveyne sağladığımız dönütler öğrencimiz hakkında en doğru kararı verme sürecindeki çalışma prensiplerimizi ortaya koyuyor.

Hocam biliyoruz ki, Çınar Koleji SBS’deki başarılarıyla da adını duyurmuş bir kurum. Bu çalışmalarınızdan da biraz bahseder misiniz?

Tabi öğrenci başarısının sadece akademik değil sosyal ve duygusal açılardan da değerlendirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde tek boyuttan bakıldığında doğru değerlendirme yapmak ve başarı algısını sağlam zemine oturtmak mümkün olmamaktadır. Biz bu açıdan SBS çalışmalarımızı ağırlıklı olarak sınav yılı olan 8. sınıfta yoğunlaştırıyoruz. 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin akademik çalışmalarını ihmal etmeden daha çok sosyal alanlarda başarı göstermelerini arzuluyoruz. Bu çerçevede kulüp çalışmalarını ve diğer sosyal, sportif çalışmalara yönelmelerini önemsiyoruz. 8. sınıfa geldiklerinde de bu çalışmalarından tamamen koparmak yerine asgariye indiriyor ve sınav çalışmalarını ön plana alıyoruz.

Yukarda bahsettiğiniz tek boyutlu başarı algısına karşı oluşturulmuş bir sistem galiba.

Kesinlikle öyle. Bizler başarıyı sadece sınav ve puan başarısına hapsetmemek gerektiğine inanıyoruz. Önceliğimize öğrencinin mutluluğunu alıyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu dönemde öğrencinin duygusal yönü ve arkadaş ilişkileri hayatına yön veren unsurların başında gelmekte. Öğrenciye rağmen öğrenci başarısı için çaba sarfetmenin kazanç getirmediğinin bilincindeyiz. Bununla beraber Rehberlik Hizmetleri olarak SBS’de takip sürecini de son derece önemsiyoruz. Hatta bunu bir marka haline getirme adına oluşturduğumuz T.A.K.İ.P çalışması bizim Tecrübeli - Aşamalı - Katılımcı - İstikrarlı - Planlı bir çalışma ortaya koyduğumuzun somut göstergesi haline geliyor.

Bu bizim SBS çalışmalarımızdaki kilometre taşlarımızı tabir-i caizse anayasamızı tanımlıyor. Ortaya koyduğumuz her çalışmayı bu kriterler çerçevesinde uygulamamızı zorunlu kılıyor. Hem öğrenci ve velilerimize verdiğimiz bir teminat hem de bizim otokontrol mekanizmamız gibi çalışıyor.

212haber.com/ÖZEL

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • Altınşehir’de çifte sevinç
 • Geleceğin yazılımcıları Living Lab’de yetişiyor
 • ‘Son Başbakan’ talimat verdi, proje hemen başladı
 • Uyuşturucu ile mücadele için destek istiyorum
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA