Bugün 15 Ağustos 2018 Çarşamba
 • İstanbul23 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  243,842
  %-0.07
 • Dolar
  6,4985
  %-7.15
 • Euro
  7,3766
  %-7.49
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daha temiz bir istanbul için yeşil okullar
31 Mart 2012 Cumartesi 13:14

Daha temiz bir istanbul için 'yeşil okullar'

İstanbul İl Özel İdaresi enerji dostu çözümler geliştirmek, kamusal bilinci artırmak, sera gazı salınımını azaltmak, İstanbul'un çevre sorunlarını azaltarak bu konuda farkındalık sağlamak amacıyla 'Yeşil Okullar' projesini başlattı.

 

İstanbul İl Özel İdaresi enerji dostu çözümler geliştirmek, kamusal bilinci artırmak, sera gazı salınımını azaltmak, İstanbul'un çevre sorunlarını azaltarak çevresel sürdürebilirliğine katkı sağlamak amacıyla 'Yeşil Okullar' projesini başlattı. Okullarda karbon salınımını azaltarak, karbon ayak izi ölçümü dönemini başlatan projenin ilk uygulaması, Bayrampaşa'da Mustafa Itri İlköğretim Okulu'nda ve Sultanbeyli'de Sabiha Gökçen Endüstri Meslek Lisesi'nde yapılacak.

PROJE YAYGINLAŞACAK

İstanbul İl Özel İdaresi Sağlık işleri Daire Başkanı ve Yeşil Okullar Proje Yetkilisi Dr. Fuat Kantarcı, 'Yeşil Okullar' projesiyle okulların atmosfere yaydığı karbondioksit oranını ölçümleyip, karbon ayak izini tespit ederek bunu düşürmeyi amaçladıklarını, bu projeyle kamuda 'ilk defa' karbon ayak izi ölçümüyle ilgili bir çalışma başlatılmış olacağını belirtti. Seçilen iki pilot okulda, tasarruflu ampuller ve sensörlerle elektrik tüketiminin azaltılacağını, kalorifer radyatörlerine takılacak ısı sabitleyen termostatik vanalarla doğalgaz tüketiminin azaltılacağını, muslukların su israfını önleyecek hale getirileceğini anlatan Kantarcı, 'Temel hedef genel olarak yüzde 20 oranında bir tasarrufa gitmek, böylece sera gazı emisyonunu yüzde 20 oranında azaltmak' dedi. Projeyle 6 bin öğrenciye enerjinin verimli kullanımı konusunda bilinçlendirileceğini söyleyen Kantarcı, 'Projenin sonuçlarını hem kendi kurumumuzda hem de Milli Eğitim'le paylaşarak İstanbul'da yaygınlaştırılması yoluna gideceğiz. Diğer illerden talep gelmesi durumunda bilgi paylaşmaya açığız' diye konuştu.

VELİLER DE EĞİTİLECEK

İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan kazanılan destekle yürütülen çevre ve enerji dostu proje 10 ay sürecek. Proje kapsamında Bayrampaşa'daki 40 okuldan toplam bin öğretmene enerji verimliği eğitimleri, her okuldan bir öğretmen olmak üzere 40 kişiye bina yöneticisi eğitimi, 3 bin veliye enerji verimliliği seminerleri verilecek. Ayrıca, Yeşiller Kulübü ile 400 öğrenci de enerji verimliliği hakkında bilinçlendirilecek. Eğitimlerin yanı sıra pilot okul olarak seçilen Bayrampaşa'da Mustafa Itri İlköğretim Okulu ve Sultanbeyli'de Sabiha Gökçen Endüstri Meslek Lisesi'nde yapılacak modifikasyonlar sonunda bu 2 okulun aydınlatma, iklimlendirme (ısı transferi) ve su kullanımı konusunda verim düzeyinin yüzde 20 artırılması hedefleniyor. Seçilen iki pilot okuldaki ısı, elektrik ve su modifikasyonlarıyla okulun ne kadar enerji tasarrufu yaptığını yaklaşık 2 bin 500 öğrenci yakından gözlemleyebilecek. İstanbul'da Bayrampaşa ilçesindeki okullarda ve belirlenen 2 pilot okuldaki öğrenciler, öğretmenler, idareciler, velilerde enerji verimliliğinde bilinç geliştirilerek sera gazı emisyonunda yüzde 20 düşüş sağlanacak. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü projeye iştirak ederken, Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu da (TÜRÇEK) projenin ortakları arasında bulunuyor.

'YİNE YENİ YENİDEN KULLAN'

'Yeşil Okullar' projesi kapsamında geri dönüşümün etkin bir şekilde kullanılması ve öğrencilerde geri dönüşüm bilincinin oluşturulması amacıyla 'Yine Yeni Yeniden Kullan' yarışması düzenlenecek. Yarışmayla Bayrampaşa'daki 40 okuldan öğrencilerin geri dönüşüm malzemelerinden kullanılabilir bir eşya ve sanat eseri üreterek geri dönüşüm malzemelerini bizzat kendileri çevreye tekrar kazandırabilecek. Proje kapsamında eğitim alacak veliler de evde enerji verimliliği konusunda bilinçli davranacak. Böylece öğrencinin eğitimlerle öğrendikleriyle evde ailenin tavırları da örtüşecek. Projenin sürdürülebilirlik planları işlediği takdirde İstanbul'da her yıl 10 okulun modifike edilmesi amaçlanıyor. 'Yeşil Okullar' projesinin genel amacı eko yenilikçi sistemleri geliştirmek yoluyla sera gazı salınımı azaltımını gerçekleştirerek İstanbul'un çevre sorunlarını azaltarak çevresel sürdürebilirliğe katkı sağlamak. Çalışmayla Bayrampaşa'daki okullarda sera gazı emisyonları yüzde 20 azaltılacak, 2 pilot okulun aydınlatma iklimlendirme ve su kullanımı konusunda verim düzeyi yüzde 20 arttırılacak, okulların enerjiye olan talepleri yüzde 20 azaltılacak. Proje çerçevesinde oluşturulacak 'www.yesilokullar.org' adlı web sitesinde karbon ayak izi ölçüm linki de olacak. Kişiler burada yer alan anket sorularını (yıllık elektrik ve doğalgaz tüketimlerini, kişinin seyahat ederken hangi araçları kullandığı, seyahat süreleri, araba kullanıp kullanmadığı, kullanıyorsa arabanın hangi model olduğu gibi soruları) cevaplayarak atmosfere ne kadar karbon salınımı yaptığını hesaplayabilecek. Web sitesinde çıkan ölçüme göre, kişilerin kendi karbon salınımını telafi edebilmesi için kaç adet ağaç dikmesi gerektiği şeklinde yönlendirme de olacak.

ARZU AKYOL/YENİ ŞAFAK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • 100 gündür makam aracı yerine bisiklet kullanıyor!
 • İstanbul’da Hava Parçalı Bulutlu
 • TEM Otoyolu yan yollarla rahatlatılacak
 • İBB’den Başakşehir’e Katı Atık Aktarma İstasyonu
 • 12 Dalda 12 Madalya
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA