Bugün 16 Ağustos 2018 Perşembe
 • İstanbul25 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  224,364
  %-8.05
 • Dolar
  5,9638
  %-8.23
 • Euro
  6,7561
  %-8.41
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Depremzedeler en çok Küçükçekmeceye göç etti
31 Mart 2012 Cumartesi 17:49

Depremzedeler en çok Küçükçekmece'ye göç etti

Van'da yaşanan depremin ardından en yoğun şekilde göç edilen ilçenin Küçükçekmece olduğu belirtildi.

Toplam 567 aile Küçükçekmece’ye göç etti. Küçükçekmece S.Y.D.Vakfına toplam 567 aile kayıt yaptırdı.

Vanlı depremzedelerin yoğun olduğu Küçükçekmece’de Kaymakamlık, Küçükçekmece Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları, ailelerin tüm ihtiyaçları ile yakından ilgileniyor.

Bugüne kadar ilçede yaşayan ailelerin yanına yerleşen veya kendi adına konut kiralayarak Küçükçekmece Kaymakamlığı bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na 567 aile başvurdu.

Küçükçekmece SYD Vakfı haziran ayına kadar ailelere kira yardımı yapmaya başladı. Tapu ve kira kontratını getiren ailelere ayda 300 TL kira yardımı yapılıyor. Bugüne kadar 2 aylık kira yardımı ailelere ödendi.

Depremzedelere ve yanlarında kaldıkları ailelere toplam 358 ton kömür yardımı yapıldı.

Küçükçekmece’de tanıdık hemşerilerinin yakınlarına ve yanlarına yerleşen ailelere bugüne kadar bir ay yetecek miktarda 950 adet gıda kolisi dağıtıldı.

Küçükçekmece Kaymakamlığınca Sosyal Yardımlaşma Vakfınca yapılan yardımlar çerçevesinde Şubat ayı sonuna kadar 480.000 TL’lik harcamada bulunulduğu belirtildi.

Kaymakamlık bünyesinde depremzede vatandaşlar için oluşturulan Van Depremzede Aileleri Yardım Bürosu’nda görev yapanların organizasyonları ile hayırsever vatandaşlardan içerisinde gıda, giyecek, battaniye, beyaz eşya ve çeşitli ürünlerden oluşan yardımlar temin edilerek ihtiyaç sahibi depremzede ailelere temin edildi.

CAMİ DERNEKLERİ DE DEPREMZELERE SAHİP ÇIKTI!

Vanlı misafirlerinin ihtiyaçlarını gidermek dışında ilçedeki dernekler ile de koordineli bir şekilde çalışan Küçükçekmece Kaymakamlığı, her camii cemaatinin bir depremzede aileye sahip çıkmasını amaçlayarak camii dernekleri ile irtibata geçti. İmkânı olan derneklerin bir daireyi haziran ayına kadar depremzede ailelere tahsis etmesini hedef olarak belirlendi.

Depremzede ailelerle kaynaşmayı sağlaması düşünülen amaç doğrultusunda 12 daire, depremzede ailelere tahsis edildi.

ÖĞRENCİLERE DERSHANE İMKÂNI SAĞLANDI!

Vanlı misafirlerinin temel ihtiyaçları yakından ilgilenen Küçükçekmece Kaymakamlığı, ayrıca Van ve Erciş’te üniversite hazırlık kursuna giden 35 öğrencinin de eğitimlerine destekte bulundu. 35 öğrencinin eğitimlerine İstanbul’da devam edebilmeleri için aylık dershane ödemeleri için maddi destek sağlandı.

Depremzede ailelere mensup 600 civarındaki öğrenci için de SYD Vakfı ile Okul Aile Birlikleri eğitim yardımı yaptılar. Yapılan yardımların 100.000 TL’yi bulduğu açıklandı.

179 DEPREMZEDE İSTİHDAM İÇİN İŞKUR’A YÖNLENDİRİLDİ

İlçede misafir edilen depremzedeler için Küçükçekmece Kaymakamlığı’nın oluşturduğu Van Depremzede Aileleri Yardım Bürosu, Vanlı misafirlerin durumlarını yakından takip ederken doğabilecek sıkıntıların önüne geçmek amacıyla her türlü tedbiri alıyor.

İş ihtiyacı olan kişilerle ilgili olarak da çalışan İstihdam Bürosu aracılığıyla yapılan çalışmalar neticesinde toplam 179 çalışabilir durumdaki depremzede istihdam edilmesi için İŞKUR’a yönlendirildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • YKS şampiyonlarından Kartoğlu’na ziyaret
 • Kameralar mazlum coğrafyalara çevrildi
 • Kitap müdavimlerinin 3'te 1'i Bağcılar'a kayıtlı
 • İtfaiye Eri Sınav Sonuçları Açıklandı
 • Türkiye'nin Kültürel Hafızası: Milli Kütüphane
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA