Bugün 24 Mayıs 2018 Perşembe
 • İstanbul23 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  200,828
  %5.64
 • Dolar
  4,7878
  %3.99
 • Euro
  5,6116
  %4.22

Mehmet Can / 212 HABER

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DÜRÜST VATANDAŞIN SUÇU NE?

18 Aralık 2015 Cuma 10:40

İstanbul’un beklenen yeni büyük depremden etkilenmemesi, yada en az zararla çıkması için hayata geçen  “kentsel dönüşüm uygulaması” nı destekliyorum.                                                             Kimilerinin “ peşkeş çekilecek , değerli araziler zenginlere sermaye yapılacak, tarihe kastedilecek”  iddialarına rağmen, bunun gecikmiş ve yerinde bir proje olduğunu düşünüyorum.

Çünkü inanıyorum ki, “ temiz ,kaliteli , modern, ferah , insana yakışır konutlarda ve şehirde   yaşamak herkesin hakkıdır. 

“Deprem değil , bina öldürür “ gerçeğinden kurtulmak  hepimizin elinde. Çocukların , gençlerin enerjilerini kullanabilecekleri sosyal donatılar ve spor tesisleri hepimizin beklentisi.

Benim üzüldüğüm ve adaletsiz bulduğum ise bir başka nokta ;

Adam , vaktinde arazi mafyasından birkaç kuruşa satın aldığı! devlet arazisini yıllarca kullanmıştır. Derme çatma barakasında , karma kültürünü  yaşamış ve yaşatmıştır. Hatta İstanbul’un göbeğinde tarla işlemiş, ürün almıştır.

Buna göz yuman bazı idareciler, tek bir oy için , işgal edilen şehrin merkezindeki yada  boğaz sırtlarındaki arazide bulunan gecekonduya  “tahsis belgesi düzenlemiş, elektrik ve su vermiş, yol götürmüş, okul ve cami inşa etmiştir. Bugün dönüşüm furyasında , şehrin göbeğinde kalan bu arazilerin yerine tower’lar , residence’lar inşa ediliyor. Değerleri misliyle katlandı. GÖZÜMÜZ YOK.

Ama şimdi, hayatında dürüstlüğü ilke edinmiş, alın terinin temizliğini bilen , haram helal ayıran, ne komşusunun ne devletinin malına el uzatmayan , bunun için dişinden tırnağından biriktirdiği 3 kuruşla şehrin dışında bile yaşamayı kabul etmiş, yıllarca kiracılık yapmış, küçük kooperatif evleriyle yetinen, kibrit kutusu evlerinde bile mutlu ve o eve ulaşmak için saatlerce yollarda kalmayı önemsememiş vatandaşın suçu ne ?

Biri uyanıklığıyla zengin, diğeri dürüstlüğüyle fakir mi olmak zorunda ?  Eğer öyleyse “ vicdan ve akıl “ slogandan mı ibaret?

Nasıl ki, elektrik faturalarını ödemeyen ve kaçak kullanan uyanık vatandaşın maliyeti , faturalarını düzenli ödeyen  dürüş vatandaşın sırtına yüklenemezse ve yüklenememeliyse, işgalci vatandaşın faturası , dürüst vatandaşa yüklenemez, yüklenmemelidir.  Devlet, residence ve tower’dan elde edeceği vergi gelirlerinin  bir kısmını, dürüst kalabilen vatandaşını destek için kullanmalıdır.Vatandaşını cezalandırmak kadar ödüllendirmekte devletin görevidir.                                               Bu temiz insanlara , jest yapmak, vergi ve fatura indirimleri, ulaşım destekleri sağlamak, bir adaletsizlik değil olsa olsa “ adaleti oluştuma gayreti “  olabilir.

Bu yazının muhalifleri mutlaka olacaktır.

Ricam şu ; “kendinizi  çıkarcı değil , emekçi bilin!...Değerlendirmeniz  daha tarafsız olacaktır.

Bu yazı toplam 1589 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
 • İOSB ailesi iftar yemeğinde buluştu
 • "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"
 • "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"
 • Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı
 • "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA