Bugün 22 Eylül 2017 Cuma
 • İstanbul18 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  145,411
  %-0.81
 • Dolar
  3,5083
  %1.03
 • Euro
  4,1894
  %0.50

Yusuf Yalçın / 212 HABER

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eğitim’e Dair…

03 Mart 2016 Perşembe 15:08

 

Merhaba;

 

Değerli okurlar, eğitim felsefemizin zeminine tüm yaradılış özellikleriyle insanı oturmaktan bahsetmiştik ve bu özellikleri bu yazımızda açalım istemiştik.

 

Kıymetli okurlarım, insanın yaradılış özelliklerine verdiğimiz isim bildiğiniz üzere “fıtrat”tır.

 

Fıtrat kelimesinin sözlük anlamı; ilk yaradılış hali, temiz ve asli tabiattır. Genel itibariyle insana yaradılışla beraber verilen özellikleri ifade eder ve Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de sadece Rum Suresi 30. Ayette geçer. Özetle; beşeri varlığın, Allah’ın ( c.c ) yaratma fiili sonucunda ortaya çıkan saf ve asli halini ifade eden, ahlak ve psikoloji ile ilgili bir terimdir ve dolayısıyla her insan bir fıtrat üzere yaratılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de ve Efendimizin ( salât ve selam O’na olsun ) hadislerinde, insan kişiliğinin çevre etkilerinden bağımsız olarak var olan özünü ve gelişim kapasitesini belirtmek üzere kullanılmıştır. Her bir insanın geliştirmiş olduğu “kişilik özellikleri” bu fıtrattan beslenir.

 

Eğitimin zeminine insanı oturttuğumuzda da onu en sağlıklı bir şekilde planlamak ve bu planı yine en sağlıklı bir şekilde uygulamak için “insanın fıtri özellikleri”ni iyi bilmek ve bunu bir anlığına bile unutmamak esastır. Eğitim süreçlerinin tamamında, eğitim yöntemlerinde ve hatta eğitim faaliyetlerinin organize edileceği mekânlarda fıtratı dikkate almak zorunluluktur.

 

Peki, bütün insanlar aynı özelliklere mi sahiptir? Bu sorunun tabii olarak cevabı “hayır”. Âlemlerin Yabbi ( c.c ) Ademoğlunu temelde birçok ortak özellikle yaratmıştır lakin Ademoğluna verilen başka bir özellik de “yegâneliktir. Her insanın yegâneliğinin bir sonucu olarak olarak kendine has özellikleri vardır. Bu özellikler de O’nu “biricik” kılar.

Efendim ortak yani fıtri özeliklere geri dönecek olursak-ki bu özellikleri bundan sonraki yazılılarımda sizlerle detaylıca paylaşacağım- sırasıyla; üstünlük ( eşrefi mahlûkat ), özgürlük, halife, biricik, irade, temyiz, muhakeme, natık, akıl, ortak duygu ve adaptasyonu söyleyebiliriz.

 

Bu özelliklerden bahsedeceğimiz diğer yazımızda buluşmak üzere hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

 

Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 1143 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA