Bugün 16 Ağustos 2018 Perşembe
 • İstanbul25 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  224,364
  %-8.05
 • Dolar
  5,9638
  %-8.23
 • Euro
  6,7561
  %-8.41
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İman- Aşk ve Sabrın Adı: Çanakkale
30 Mart 2012 Cuma 16:54

İman- Aşk ve Sabrın Adı: Çanakkale

Zeytinburnu Belediyesi, Çanakkale Savaşı`nın yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde “Çanakkale Zaferi”` konulu söyleşi düzenledi.

 

Zeytinburnu Belediyesi, Çanakkale Savaşı`nın yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde “Çanakkale Zaferi”` konulu söyleşi düzenledi. Yavuz Bahadıroğlu ve Mehmet Niyazi Özdemir’ in konuşmacı olarak yer aldığı söyleşi Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaöğretim okullarından yaklaşık 600 öğrencinin katılımıyla Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Söyleşide, Çanakkale Savaşı`nda, üstün iradeli insan gücünün, yüksek teknoloji karşısında kazandığı başarı ile bir kez daha yad edildi. Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nünde katkı sağladığı programın konukları öğrenciler idi. Kendi yaş grubundaki şehitleri ve hikâyeleri dinleyen gençlerin söyleşiye alakası üst seviyede oldu.

“Yıl 1915…Gönüllü olarak askere giden öğrencilerin yaş aralığı 16-17 idi” diyen Yavuz Bahadıroğlu, o dönem verilen şehitlerden dolayı bazı okulların hiç mezun veremediklerinin altını çizdi.

 

Söyleş,i ‘Çanakkale’de ne oldu?’ sorusu ile devam etti:  “Dün Çanakkale’de ne oldu ise bugün devam ediyor yarın da devam edecektir” diyen Mehmet Niyazi Özdemir, Çanakkale Savaşları’nın önemini Winston Churchill’in anlatımları ile öğrencilerle paylaştı. “Biz Çanakkale’yi geçemedik. Bu politikada, beni 15 yıl geri attı” diyen Churchill şöyle devam ediyor: "Bilgilerime göre dört yüz yıldan beri dünya tarihinde Tophaneli Hakkı`nın yaptığını hiç kimse yapmadı. Yirmi altı mayını Karanlık Liman`a ekmekle bizim Çanakkale Boğazı`nı geçmemizi engelledi. Yenilmez donanmamızın üçte biri sulara gömüldü; üçte biri kullanılamaz duruma geldi. Biz boğazı geçemediğimizden savaş iki buçuk yıl uzadı. Bu zaman zarfında sekiz buçuk milyon Avrupalı öldü. Biz boğazı geçemeyince, Müslümanlar, diğer Asyalı ve Afrikalı milletler gücümüzden şüphe etmeye başladılar. Şüphe onlara ümit verip harekete geçirdi. Biz Hindistan`ı, Pakistan`ı, Bangladeş`i, Arap ülkelerini elimizde tutamadık. Hollanda Endonezya`yı, Belçika Kongo`yu, hâsılı Avrupalılar sömürgelerini kaybetmek zorunda kaldılar. Bu başarısızlık da beni yirmi beş yıl politikanın dışına fırlattı."

 

Mehmet Niyazi Özdemir, ayrıca Çanakkale de imkânsızlıklar içindeki bir milletin iman ve azim ile mücadelesinden örnekler vererek Oğuz amca, Saka Mıstık, Seyid Onbaşı, Ezineli Yahya Çavuş gibi bazı yaşanmış kahramanlık dolu hikâyeleri de dinleyiciler ile paylaştı.

 

Söyleşi, Yavuz Bahadıroğlu’ nun, Mehmet Akif Ersoy ’ un “Çanakkale Şehitlerine” şiirinden bazı bölümleri okuması ile sona erdi:

 

Vurulup tertemiz anlından uzanmış yatıyor
Bir hilal uğruna yarab ne güneşler batıyor

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker
Gökten ecdad inerek öpse o pak anlı değer

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi
Bedrin arslanları ancak bu kadar şanlı idi”


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • YKS şampiyonlarından Kartoğlu’na ziyaret
 • Kameralar mazlum coğrafyalara çevrildi
 • Kitap müdavimlerinin 3'te 1'i Bağcılar'a kayıtlı
 • İtfaiye Eri Sınav Sonuçları Açıklandı
 • Türkiye'nin Kültürel Hafızası: Milli Kütüphane
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA