Bugün 15 Ağustos 2018 Çarşamba
 • İstanbul23 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  243,842
  %-0.07
 • Dolar
  6,4985
  %-7.15
 • Euro
  7,3766
  %-7.49
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul pazar onlar çiftçi
23 Mart 2012 Cuma 17:30

İstanbul pazar onlar çiftçi

İstanbul'un çevre köylerinde seracılık yapan çiftçiler, kıvırcık marul, roka, domates ve yeşil soğan yetiştiriyor.

İstanbul'a bir buçuk saat uzaklıktaki Çorlu'nun Sarılar köyündeyiz. Geçimini topraktan sağlayan çiftçi İlker Balcı, seranın içinde kıvırcık marul kesiyor. Kasalara özenle yerleştirilen marullar, akşama mahalle manavlarında satılacak. Marullar, bu yılın ilk ürünleri. Havalar soğuk gittiği için hasat biraz gecikmiş. Güney illerindeki aşırı yağışlar sonrasında bazı seraları su basmış. Bu durum yeşillik fiyatlarını yükseltmiş. Aslında İstanbul'un yeşillik ihtiyacının çok büyük bir bölümünü Antalya, Adana ve Mersin gibi güney illeri karşılıyor. Bu illerde tarıma elverişli arazi sıkıntısı olmadığı için yüzlerce dönüm ürün ekilebiliyor. Çorlu, Silivri, Kilyos, Kurtköy ve Yalova'nın köylerindeki çiftçiler ise genelde küçük seralarda ürün yetiştiriyor. Bu ürünler, toplanır toplanmaz İstanbulluların sofralarıyla buluşuyor.

İlker Balcı, beş yıl önce bir sera ile başlamış çiftçiliğe. Bugün, 11 serada mevsimine göre kıvırcık marul, taze soğan ve Çengelköy salatalığı yetiştiriyor. Balcı, yıl içinde hiç boş durmuyor. Nisan ayının ortalarında salatalık ekimine başlıyor. Eylül ayının sonunda salatalık hasadı tamamen bitince seranın toprağı değiştiriliyor, gerekli bakımlar yapıldıktan sonra kıvırcık marul ekimleri başlıyor. İlker Balcı, kış aylarında toplam 80 bin civarında kıvırcık marul yetiştiriyor.

Üreticilerin hepsi komisyonculardan şikâyetçi. Çiftçiler, bütün yükü kendilerinin çektiğini, parayı ise aracıların kazandığını söylüyor. Seracılar, bu yüzden mallarını hale sokmuyor. Ürünlerini, anlaştıkları market ve manavlar vasıtasıyla satıyor. Yeşillik fiyatları, havanın gidişatına göre değişiyor. Kar yağdığında fiyatlar birden artıyor. Hava sıcaklığının eksiye düştüğü bazı geceler seralarda soba yakılıyor. Değirmenköylü çiftçi Mustafa Çelik'e göre seracılık çocuk yetiştirmek kadar zahmetli. Seraların içindeki hava sıcaklığını kontrol etmek, ürünlerin su ve gübre ihtiyacını zamanında karşılamak gerekiyor.

***

Çiftçiler, Orta Asya'dan işçi getiriyor!

Gençlerin çoğu ya okula gittiği ya da fabrikalarda çalışmayı tercih ettiği için seracılar işçi bulmakta zorluk çekiyor. Doğu'dan gelen işçiler, kısa bir süre seralarda çalıştıktan sonra fabrikalara geçiyormuş. Bazı köylüler, çözümü Sinop'tan mevsimlik işçi getirmekte bulmuş. Tarım işletmeleri ise Türkmenistanlı işçi çalıştırmaya başlamış. Türkmen işçiler, seraların hemen yanına yapılan barakalarda kalıyor. Çalışan Türkmen gençlerinin çoğu genelde birbirleriyle akraba. Ülkelerindeki işsizlik oranı çok yüksek olduğu için Türkiye'nin yolunu tutmuşlar. Bir ev parası ile evlilik masraflarını biriktirdikten sonra memleketlerine dönmeyi düşündüklerini söylüyorlar.

Değirmenköy, ününü Çanakkale'ye kaptırdı

Silivri'nin Değirmenköy'ü 1980'li yıllarda İstanbul'un domates ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyormuş. Kendine has aromatik kokusu olan domates için yaz aylarında festivaller düzenlenirmiş. Köy, İstanbul'a her gün 20 kamyondan fazla domates yollarmış. Aşırı ekim ve bilinçsiz gübreleme sonucunda arazilerin bir kısmı çoraklaşmış. Sanayileşme de tarımı olumsuz yönde etkilemiş. Hal böyle olunca köyde domates eken sadece birkaç aile kalmış. Bazı aileler ise seracılığa yönelmiş. Köyde, 20 civarında aile seracılıktan para kazanıyor. Değirmenköy, domates yetiştiriciliğindeki bu ününü şimdi Çanakkale'ye kaptırmış.

Organik değil kontrollü tarım ürünü

Organik ürün sertifikası almak için çiftlikte çok sayıda kriteri yerine getirmeniz gerekiyor. Bir kere kimyasal ilaç ve gübre kullanamıyorsunuz. Tarım yaptığınız alana yakın yerlerde bile ilaçlama ile ürün yetiştiren bir çiftçi varsa yine bu sertifikayı alamıyorsunuz. Çiftçiler, bunun yerine 'iyi tarım ürünü' sertifikalı yeşillikler yetiştiriyor. Tarım ilacı ile kimyasal gübreleri ziraat mühendisleri kontrolünde kullanıyorlar. Ektikleri tohumu, attıkları ilacı ve kullandıkları gübreyi, bağlı bulundukları ilçe tarım kuruluşunun defterine işliyorlar. Böylece ürünün şeceresi kayıt altına alınıyor. Ürünlerin ilaç atıldıktan sonraki üç gün içinde toplanması ise yasaklanmış.

Serada yeşilliğin fiyatı ne kadar?

1 kg salkım domates: 2,5 TL

1 kıvırcık marul: 1 ila 1,5 TL

Bir demet taze soğan: 1 ila 1,5 TL

1 kg Çengelköy salatalığı (geçtiğimiz yılki fiyatı) 1 TL.

Bir demet roka 50 ile 75 kuruş arasında değişiyor.

BÜNYAMİN KÖSELİ/ZAMAN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • 100 gündür makam aracı yerine bisiklet kullanıyor!
 • İstanbul’da Hava Parçalı Bulutlu
 • TEM Otoyolu yan yollarla rahatlatılacak
 • İBB’den Başakşehir’e Katı Atık Aktarma İstasyonu
 • 12 Dalda 12 Madalya
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA