Bugün 18 Haziran 2018 Pazartesi
 • İstanbul21 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  194,542
  %-0.04
 • Dolar
  4,7355
  %1.16
 • Euro
  5,5009
  %0.91

Mustafa Tezcan / 212 Haber

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karne, Tatil ve Ödev

17 Ocak 2017 Salı 10:38

1. Eğitim ve öğretim döneminin sonuna geldiğimiz şu günlerde, öğrencileri karne ve tatil merakı, öğretmenleri karne telaşesi ve tatil heyecanı sardı. Öğretmenlerin hangi sınıfa ne ödev vereyim arayışı varken öğrenciler inşallah  ödev olmaz modunda, veliler ise çocukların tatili boş geçirme riskine karşı tedbir alma çabasındalar. Sanırım kısaca özetledim.

 

Not ve puanların olduğu bir karne çocuğun gerçekten seviye ve durumunu, gelişimini tam olarak göstermez, gösteremez. Sadece bilgi veren bir araçtır. Aslında karneye yüklediğimiz anlam, karneye bakışımızı da etkiliyor. Belki biraz bu anlam üzerinde dursak iyi olacak.

 

Öğretmen bakışı; not ve puanlar öğrenciyi motive edecek bir araçtır. Tehdit ve korku amacı için kullanılacak bir silah değildir. Öğrenciler ne kadar öğrenmiş değil de, ne kadar öğretebilmişim gibi bir yorum olabilir.

 

Öğrenci bakışı; öğretmenin konuyu anlattıktan sonra, kim ne kadar dinlemiş, not tutmuş, çalışmış, tekrar etmiş bunun hakkında fikir veren bir araç.

 

Veli bakışı; derste işlenen bir konu ile ilgili öğrencinin ne kadar gayret ettiğini, ne kadar ciddiye aldığını, ne kadar çalıştığını gösteren bir araç. Öğrencinin zekâsı ve kapasitesi hakkında fikir vermez.

 

Karne ile beraber bir tatil süreci başlıyor. Milli eğitim böyle bir tatil öngörmüş. Karneyi alan her öğrencinin hakkı var. Karnenin içeriği tatili hak etmiş ya da etmemiş gibi bir sonuca götürmüyor. Karneden ders çıkarıp tatil değerlendirilebilir, bir fırsata dönüşebilir. Çocuklara daha çok etkili vakit ayırmak için, farklı aktivitelerle beraber zaman geçirmek için bir fırsat. Uyumak, dinlenmek, bilgisayar, cep telefonu ve TV’de vakit harcamak için değil. Farklı yerlere, fuar, organizasyonlara katılıp gezip öğrenmek, yenilenmek için bir fırsat olabilir. Bu tatil yeni kararlar almak, 2. Döneme yeni bir başlangıç yapmak için zihinsel bir dönüşüm açısından da bir fırsata dönüştürülebilir.

 

Tatil için mutlaka ödev verilecekse, araştırma ödevi olabilir, öğrencinin gelişimi için düşünmeyi gerektiren bir ödev olabilir. Sadece 1. Dönem konularının tekrarını gerektiren bir ödev  sıkıcı ve yorucu olabilir. Uygulama gerektiren bir proje ödevi mesela, öğrenciyi hem heyecanlandırıp hem de öğrenmeye sevk edebilir. Bir deney düzeneği kurmak, bir makine yapmak gibi…

 

Karneye,tatile ve ödevlere; veli, öğrenci ve öğretmen olarak nasıl bir mana yüklersek ona göre neticeler alırız. Değil mi?

Bu yazı toplam 1798 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA