Bugün 19 Ağustos 2018 Pazar
 • İstanbul25 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  229,442
  %4.50
 • Dolar
  6,0368
  %3.18
 • Euro
  6,8881
  %3.60
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mukaddes Emanetler Müzesi açılsın
16 Nisan 2018 Pazartesi 14:11

"Mukaddes Emanetler Müzesi açılsın"

Tarihçi Yazar Talha Uğurluel: "En büyük hayalim İstanbul’da bir Mukaddes Emanetler Müzesi olması” dedi.
Tarihçi Yazar Talha Uğurluel, Bağcılar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen söyleşide Topkapı’da bulunan mukaddes emanetleri fotoğraflar üzerinden belgesel tadında bir sunumla anlattı. Emanetlerin birçoğunun depolarda muhafaza edildiğini söyleyen Uğurluel, “605 parça mukaddes emanet var vitrinlerde toplam 20 emanet var görünen. Biz bunları görmeden ölecek miyiz? En büyük hayalim İstanbul’da bir Mukaddes Emanetler Müzesi olması” dedi.
 
Bağcılar Belediyesi tarafından Mukaddes Emanetlerin Türkiye Getirilişinin 500. Yıl anısına bir program düzenlendi. Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı’nda gerçekleştirilen programa katılan tarihçi ve yazar Talha Uğurluel, kutsal emanetlerle ilgili bilinmeyenleri ve merak edilenleri anlattı.
 
Topkapı Sarayında bulunan mukaddes emanetleri tarihsel ve güncel anekdotlarla izleyiciyle paylaşan Uğurluel, kendi çektiği fotoğraflar üzerinden yaptığı anlatımla da belgesel tadında bir sunum yaptı.
 
“Peygamberimizin hırkası, Hz. Musa’nın asası, Hz. İbrahim’in tası, Hz. Fatma’nın gömleği”
 
Kutsal emanetlerin büyük bir bölümünün Yavuz Sultan Selim’in 1517 yılındaki Mısır seferinin ardından, geri kalan kısmının ise Medine Kahramanı olarak bilinen Fahreddin Paşa tarafından İstanbul’a getirildiğini söyleyen Uğurluel, “Mukaddes emanetlerin bulunduğu 6 numaralı Has Oda, Sarayın en önemli yeri. En iyi şekilde korunan bu odanın kapısının üstünde “Esselamu aleyke ya Resûlallah” diye yazar. Odada madden peygamberimiz yok ama manen bilemem. Odanın içinde Peygamber efendimizin sakal-ı şerifinden, sancağına; hırkasından kırılan dişine kadar çok özel emanetleri var. Bunun dışında Hz. Musa’nın asası, Hz. Davud’un kılıcı, Hz. İbrahim’in su içtiği taş tası, Hz. Yusuf’un cübbesi, Hz. Fatma’nın gömleği de var” dedi.
 
“Padişahlar kefenlenmeden önce mukaddes emanetlerin tozları cenazesine serpirildi”
 
Osmanlı padişahlarının onlara verdiği önemden bahseden Uğurluel, “Mukaddes emanetlerin üzerindeki bir toz parçası süpürülerek düşer ayaklar altında kalır endişesiyle bütün tozlar bir kuyu içine saklanmıştır. Hatta padişahların naaşı kefenlenmeden önce kuyudaki toz alınıp cenazesinin üzerine serpilirdi. Padişahları mukaddes emanetlerin tozlarıyla uğurlarlardı. Bu kadar hassas insanların yaşantıları bu abuk sabuk dizilerde anlatıldığı gibi olabilir mi? işte bu yaşananlar onların nasıl birer insan olduğunu anlatıyor” şeklinde konuştu.
 
Hz. Ali’nin kılıcı Zülfikar’ın da özel bir şekilde korunduğuna dikkat çeken Uğurluel, “Topkapı Sarayı’ndaki emanetler içinde bulunan Yavuz Sultan Selim Han’ın 4 metrelik sancağının üstüne Hz. Ali’nin kılıcı Zülfikar’ın görüntüsü var. İşte bu durum padişahın Hz. Ali’ye olan sevgisini net bir şekilde gözler önüne seriyor” dedi.
 
Uğurluel, konuşmasında bir hayalinden de bahsederek şunları söyledi: “605 parça mukaddes emanet var vitrinlerde toplam 20 emanet var görünen. Birçoğu depolarda duruyor. Biz bunları görmeden ölecek miyiz? En büyük hayalim İstanbul’da bir Mukaddes Emanetler Müzesi olması. Bunlar ya Topkapı Sarayı’ndan çıkarılsın dışarıda bir müze kurulsun yada saray içinde bir bölüm yapılsın. Gerekirse ücretli olsun”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • Kasaplara Kurban Kesim Eğitimi
 • Erokspor Esenler İçin Mücadele Edecek
 • "Türkiye'de Her Çocuk Filistin Muhabbetiyle Doğuyor"
 • Kuraş’ta Şampiyonlar Belli Oldu
 • Hafriyat Kamyonlarına Sıkı Takip
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA