Bugün 16 Ağustos 2018 Perşembe
 • İstanbul25 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  224,364
  %-8.05
 • Dolar
  5,9638
  %-8.23
 • Euro
  6,7561
  %-8.41
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Okumak Yaşamaktır’ yarışma ödülleri sahiplerini buldu
29 Mart 2012 Perşembe 10:40

‘Okumak Yaşamaktır’ yarışma ödülleri sahiplerini buldu

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve NT Mağazaları`nın ortaklaşa düzenlediği kitap okuma konulu ``Okumak Yaşamaktır`` yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonu`nda düzenlenen törende konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Türkiye`deki kitap okuma oranının düşüklüğüne vurgu yaptı. 


İdareciler ve anne babaların, buyurgan bir şekilde talimat vererek, bazı şeylerin değişebileceğini düşündüğünü belirten Yıldız, ebeveynler ve okullardaki idarecilerin, rol model olarak bu yaşam beceresini çocuklara kazandırmaları gerektiğini söyledi. 
 
Okuma alışkanlığını geliştirmek için yürüttükleri ``Yazarlar Okullarda`` projesi ve okullarda serbest etkinlik derslerinden birinin okuma kültürünün kazandırılmasına ayrılması gibi çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldız, ``Siz çocuklarınıza hiçbir bilgiyi vermeyin, sadece okuma alışkanlığı kazandırın, dünyanın neresine gönderirseniz gönderin onlara güvenebilirsiniz`` dedi. 
 
Yıldız, bilginin dijitalleştiği günümüzde ansiklopedik bilgileri ezberleme yerine, bilginin nasıl kullanılacağı üzerine kafa yormanın önemine dikkati çekerek, kitaplar arasında çok fazla ayrım yapılmaması gerektiğini kaydetti. 
 
``Bana göre temel sorun kitap okumamaktır`` diyen Yıldız, ``Şunu oku, bunu okuma` dendiğinde olumsuzluk üzerinden bir yargı oluşuyor. Çocuklarımız değil, bizler okumuyoruz. Bırakın çocuklarımız okusun, okusun da ne okursa okusun, okusun da kimi okursa okusun`` şeklinde konuştu. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın bir araştırmasına göre, Türkiye`de her dört kişiden birinin okuma alışkanlığına sahip olduğunu ve yılda ortalama 7,2 kitap okunduğunu anlatan Kara, kitap okuyanlar içinde yüzde 43`lük kesimin kitapları rastgele satın aldığını dile getirdi. 
 
Kara, kitap seçiminin, muhatabın yaşı, psikolojisi ve benzer pedagojik unsurlar dikkate alınarak gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. 
Törene Karikatürist Salih Memecan, Ressam Öznur Kalender, Yazar Kadir Tekgül, Karikatürist Cem Kızıltuğ da katılarak, öğrencilere ödüllerini takdim etti. 
 
``Okumak Yaşamaktır`` yarışması
 
Kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasını teşvik etmeyi ve okuma kültürünün değişik yaş gruplarında yaygınlaştırılmasını amaçlayan yarışma, resim, kompozisyon, fotoğraf ve karikatür dallarında gerçekleştirildi. 
 
Yarışmada birincilik ödülünü, resim dalında Yasemin Esra Kılıç, kompozisyon dalında Müzeyyen Küçükdoğan, fotoğraf dalında Ezgi Kökten, karikatür dalında Ahmet Faruk Derya kazandı. 
 
İstanbul genelindeki ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin başvurularının değerlendirildiği yarışma, 1 Kasım 2011-30 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 
 
Törende, yarışmanın birincilerine notebook bilgisayar, ikincilere netbook bilgisayar, üçüncülere fotoğraf makinesinin yanı sıra, dereceye giren tüm öğrencilere madalya, 100 temel eser arasındaki 10 kitap ve öğrencilerin okul müdürüne plaket verildi. 
 
Yarışmada ilk 10`a girenlere de mansiyon ödülü olarak madalya, 100 temel eser arasındaki 5 kitap ve öğrencilerin okul müdürüne plaket hediye edildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • YKS şampiyonlarından Kartoğlu’na ziyaret
 • Kameralar mazlum coğrafyalara çevrildi
 • Kitap müdavimlerinin 3'te 1'i Bağcılar'a kayıtlı
 • İtfaiye Eri Sınav Sonuçları Açıklandı
 • Türkiye'nin Kültürel Hafızası: Milli Kütüphane
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA