Bugün 26 Mayıs 2018 Cumartesi
 • İstanbul25 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  197,827
  %0.14
 • Dolar
  4,7171
  %0.01
 • Euro
  5,5018
  %-0.57

Erol Çakır / 212 Haber

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tabloyu doğru okumak

18 Mart 2015 Çarşamba 12:03

Siyasi partilerde 7 Haziran Genel Seçim heyecanı had safhaya ulaşmış durumda. Özellikle milletvekili adaylarının kesin listesinin teslim edileceği tarihlere kadar bu heyecan en üst seviyede seyredecek, adayların açıklanmasının ardından ise saha çalışmaları başlayacak. Genel tabloda herhangi bir değişiklik var mı? Bizce hayır…Yapılan anket çalışmaları da siyasi partilerin oy oranlarıyla ilgili ülkemiz coğrafyasını kuşatacak nitelikte verileri ortaya koyuyor. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, seçimlerin kaderini belirleyecek hamle HDP’nin tavrı ve performansıyla ilgili gibi görünüyor. Eğer, parti kimliğiyle seçimlere girmeye kalkışacak HDP, yüzde 10’luk seçim barajını geçemezse ve özellikle Güneydoğu’dan AK Parti ve diğer partiler bu hamleyi bir avantaja dönüştürebilirse, meclis aritmetiğinin kimsenin tahmin edemeyeceği bir boyutta şekillenebileceğini söyleyebiliriz.

 

Türkiye, siyaset tablosunun 24 saat içinde değişebildiği nadir ülkelerden birisi. 7 Haziran genel seçimlerinde ortaya nasıl bir aritmetik çıkacağını kestirebilmek şimdiden güç. Elbette, tüm siyasi partiler, meclisteki 550 sandalyeden kendilerine düşmesinin hayalini kurdukları payı hesap ederek çalışmalarını yapıyorlar. Bizim temennimiz, Türkiye’nin bu seçimleri sağ salimen atlatabilmesi ve bu ülkenin, bu milletin hayrına olacak en güzel meclis yapısının ortaya çıkarak, hayırlı hizmetlerin bir an önce yapılması. Zira menzil uzun… Özellikle üretime yönelik katma değeri yüksek yatırımlar sırada bekliyor

 

Bu arada, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in, seçimler için “Başörtülü aday koyabiliriz” şeklindeki garip çıkışı ise, siyaset zeminimize ve muhafazakar kesime yönelik açılımların artık yankı bulduğunun en büyük ispatı gibi görünüyor. CHP, başörtüsünden medet bekliyorsa, gerçekten vay halimize!

 

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gittiği açılış ve mitinglerde 400 milletvekili talebi ve Başkanlık Sistemi çağrısı ise yavaş yavaş ülke tabanında ses bulmaya başladı. Zira, bu kafayla demokratik parlamenter sistemin bu ülkeye hiçbir yarar getirmeyeceğini anlayan, mevcut siyasi partilerin fonksiyonsuzluğunu ve işlevsizliğini anlayan milletimiz, bu yöndeki olumlu kanaatlerini sandığa yansıtacak bir duruş sergiliyor.

 

Çözüm sürecinde ise 21 Mart tarihinde açıklanacak bildirinin, süreci nasıl bir yöne doğru götüreceğini merakla bekliyoruz. Silah bırakma çağrısından sonra gelecek bu bildiri, büyük ihtimalle ülkemizde yıllardır süren kanın, gözyaşının dinmesi bağlamında önemli bir merhaleyi ortaya koyacak.

 

Başakşehir’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Living Lab toplantısına ise özel bir parantez açmak istiyorum. 20 Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘İnovasyon ve Akıllı Şehircilikte Belediyelerin Rolü’ toplantısında Başakşehir’de bir araya geldi. Yuvarlak masa toplantısında, teknolojiyi şehirlere uygulamada örnek alınan Barcelona modeli masaya yatırıldı.

 

Toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Toptaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra Barcelona Şehir Meclisi Başkanı Prof. Dr. Josep M. Pique ve 20 Büyükşehir Belediye Başkanı katıldı.

 

Şehirlerimizin gelişmesi, büyümesi, medeniyet göstergesi sayılacak nitelikteki çalışmalarımızın artırılması yönünde bu buluşmanın öneminin önümüzdeki süreçte daha iyi anlaşılacağını umuyorum.

 

Başakşehir Bilgi Evleri’nin Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Çanakkale Şehitleri 100. Yıl Anma Etkinliği” ise, Çanakkale Destanımızın yazıldığı günleri hatırlama, yadetme ve şehitlerimize dua etme ayrıcalığını bizlere yaşattı.

 

212 Haber, gelişiyor, büyüyor… Elinizde tuttuğunuz gazetenizle sizi olduğu kadar, bir çok bölge insanını sarıp sarmalıyor… Haberleriyle, yorumlarıyla, enformasyon boyutuyla İstanbul’un her bölgesinin güzelliklerini sizlere taşımaya devam ediyor. Manevi desteklerinizle daha da büyümeye devam edeceğiz. Siz bize sahip çıktıkça, aslında yaşadığınız şehrin, güzelliklerine sahip çıkmış olacaksınız. Bu şehir bizim, bu şehir hepimizin. Sokaklarında, caddelerinde hayata kattığımız değerlerimizle birbirimize sahip çıkarsak, yarınlara daha umutlu yürüyeceğiz. Unutmayın, şehirler içinde yaşayan insanların oraya kattığı güzellikleriyle ve medeniyet değerleriyle vardır. Sultanahmet’i, Ayasofya’yı, Süleymaniye’yi, Beyazıt Camii’ni, Fatih Camii’ni tarihi yarımadadan çıkarın… Bakın geriye ne kalır? Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Bu yazı toplam 1710 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
 • İOSB ailesi iftar yemeğinde buluştu
 • "Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi olacak"
 • "Yeni yönetim sistemiyle tek vesayet makamı millet olacak"
 • "Asgari ücret 2 bin 200 lira olacak"
 • Bahçeli: Senaryo aynı, hedefler farklı
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA