Bugün 18 Haziran 2018 Pazartesi
 • İstanbul21 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  194,542
  %-0.04
 • Dolar
  4,7355
  %1.16
 • Euro
  5,5009
  %0.91
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toprak alın da nereden alırsanız alın
03 Mayıs 2016 Salı 09:59

Toprak alın da nereden alırsanız alın

Doğru yatırımın ipuçlarını veren Han İstanbul Yapı ve Gayrimenkul Genel Müdürü Bilal Aydın, 3. Havalimanı bölgesindeki fiyat artışlarına dikkat çekerken, henüz resmiyet kazanmayan Kanal İstanbul’un ise resmileştikten sonra iyi bir yatırım olacağını ifade

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları değerlendiren Han İstanbul Yapı ve Gayrimenkul Genel Müdürü Bilal Aydın, en önemli şeyin yatırım bölgesinin seçimi olduğunun atını çizdi. Aydın,  “Arsa alırken birçok etken göz önünde bulunduruluyor tabi ama en önemlisi yatırım bölgesini seçmek. Değerlenecek bir bölgeden kötü konum da bir yer alsanız bile kazançlı çıkarsınız. Değer kazanmayan bir bölgenin en iyi konumuna sahip olsanız da kazancınız fazla olmayacaktır. Toprağın değerini şehirleşme ve bunu tetikleyen projeler belirler. Arsa alırken nüfusun yoğunlaşacağı bölgeleri iyi okumak gerekir. Algılar üzerinden değil gerçekçi öngörülerle yatırım yapmak her zaman daha fazla kazanç sağlar.  Özetleyecek olursak dikkat etmemiz gereken en önemli şey yatırım bölgesini iyi seçmektir. Reklamı yapılan her bölge iyi bir yatırım bölgesidir diyemeyiz. Reklam ve söylentilere göre yatırım kararı alınmamalı. Yatırımcılar gerçeklikten ne kadar uzaklaşırsa umut tacirlerine müşteri olmaları o kadar kolaylaşır. Süslü cümlelerle söylenen gerçek dışı vaatler yatırımcıları aldatmamalı. Düşünün “bir yılda yüzde 800 kazandırıyor” şeklinde ilanlara rastlıyoruz bazen. Bu kadar kazandıran bir toprağınız olsa siz bunu satar mısınız? ” dedi.

 

çi̇li̇ngi̇r-1.jpg

 

Bölgeye nüfusu çeken sebepleri iyi okumak gerek

 

Toprak talep edildikçe değerlenir diyen Bilal Aydın, bir bölgeye nüfusu çeken sebeplerin iyi okunması gerektiğini belirtiyor. Aydın, “ Yani talebi artıran şeyler neler onlara yoğunlaşmak gerek. En önemlisi şehirleşme yani nüfusun yoğunlaşması. Bir bölgeye nüfusu çeken göç aldıran sebepleri iyi okumak gerek. Nüfusu düşük ancak sanayi tesisleri artan bir bölge doğru bir yatırım bölgesidir mesela. Örneğin Çerkezköy ve Çorlu. O bölgelerde sanayi tesisleri çoğaldıkça nüfus da arttı. Hem sanayi imarı hem konut ihtiyacından doğan konut imarına açılan tarlalar yatırımcılarına büyük kazançlar sağladı. Tabi yatırımın kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi amaçlandığı da önemli. Arsa yatırımında 2-5 yıl arası kısa vade diyebiliriz. 5-10 yıl arası orta vade ve 10 yıl sonrası uzun vade. Ne kadar beklerseniz o kadar kazançlı çıkarsınız temel mantık budur ve böyle de olur. Hedeflediğiniz süreye göre yatırım bölgenizi seçmeniz gerekir. Kısa vadeli bir yatırım hâlihazırda gelişmekte olan bölgelere yapılır. Örneğin 3.Havalimanı bölgesi gelişmesini sürdüren ama henüz tamamlamamış bir bölge. Bu bölgede daha kısa sürede kazanç sağlarsınız. İşte bu ve benzeri piyasası hızlı bölgeler özellikle kısa vadeli yatırım amaçlayanların tercih etmesi gereken bölgelerdir. Piyasası yavaş yani alış-verişin az olduğu bir bölgede aldığınız arsayı satarken alıcı bulmakta çekilen zorluk fiyatınızı düşürmenize neden olur. Bazen kazancınızın büyük bir bölümünü pazarlıkta kaybetmenize sebep olabiliyor bu durum.” şeklinde konuştu.

 

durusu-1.jpg

Piyasası hızlı bölgelerde fiyatlar oturmuştur

 

Piyasası hızlı bölgelerdeki duruma dair bilgileri de paylaşan Aydın, “ Oralarda müşteri fazla olduğu için bu sorunla karşılaşmazsınız. Ve fiyatlar oturmuştur. Piyasanın yavaş olduğu bölgelerde fiyatlar fazla görecelidir çünkü arsanıza emsal göstermeniz zordur. Siz arsanıza bin TL isterken yanı başınızda başka bir arsa sahibi bin300 TL isteyebilir veya sizden çok daha düşük bir fiyat da isteyebilir. Ama hızlı piyasada bu durum farklıdır. Örneğin 3. havalimanı bölgesinde arsanızın fiyat aralığı bellidir çünkü arsanızın çevresinde de birçok satılık arsa vardır. Kıyaslama yapmanız mümkündür. Değerleme uzmanları da bir gayrimenkule değer biçerken çoğunlukla emsal karşılaştırma yani halk tabiriyle kıyas yöntemini kullanırlar. Sonrasında teknik özelliklerine bakarak raporlarını tamamlarlar.” dedi.

 

sazlibosna.jpg

 

3.havalimanı bölgesinde artış devam ediyor

 

3. havalimanı bölgesindeki fiyat artış dalgasının yavaşladığı yönündeki algının yanlış olduğunu vurgulayan Aydın, “Aralık ayında havalimanının ilk etabı için 6 bankadan sağlanan 4,6 milyar dolarlık kredi ile yatırımcılar projenin olacağına kesin kanaat getirmiş olacak ki o tarihten itibaren piyasa hızını artırdı ve fiyatlarda yükseliş devam ediyor.”diye konuştu.

 

Toprak alın da nereden alırsanız alın

 

Yatırımcılara tavsiyelerde bulunan Aydın, toprak alın da nereden alırsanız alın diyerek söze başlıyor ve devam ediyor; “ Tavsiyelerimiz ise ulaşım ve sanayi güzergâhlarını takip etmeleri. Açıklanmamış büyük projelerin haberlerine göre değil gerçek projelere göre yatırım yapmaları. Büyük projeler piyango gibidir. 5 yıl sonra olacak büyük bir projeyi şimdiden bilme imkânınız yoktur. Aldığınız toprak bir proje ile değerlenirse bu ekstra bir değer kazancıdır. Ulaşım ve sanayi iş imkânı sağlar bunun sonucunda nüfus o bölgeye kayar, nüfus artışı konut ihtiyacını ve bu da yeni imar alanlarını gerektirir bu bir döngüdür. Bu döngünün nerelerde yoğunlaşacağını sürekli sanayi bölgeleri ve nüfus yoğunluk istatistikleri ile takip etmeniz gerekiyor. Özellikle ulaşım projeleri şehirleşmenin en önemli göstergesidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı büyük ölçekli yani uzun vadeli şehir planlarını yaptıktan sonra belediyeler, karayolları vb. alt birimler burada oluşacak nüfus yoğunluğunu hesap ederek çok öncesinden ulaşım ağlarını kurmaya başlar.  Tüm bunları takip etmek zor bir iştir. Bunu da en iyi danışman edinerek yapabilir yatırımcılar. Hukuki bir durumda bir avukat tutarsınız ve izlenecek yol konusunda onun işine karışmazsınız, o size danışmanlık eder bir manada. Gayrimenkul alırken de arsa alacağım bir esnaf bulayım demek yerine bana bu konularda danışmanlık edecek bir danışmanlık şirketiyle çalışayım demek her zaman daha kazançlı olur. Güven konusunda danışmanınıza dair gerekli araştırmayı sonuna kadar yapın elbette ki sorgusuz sualsiz gösterilen yeri alacak değilsiniz. Ama dürüstlük, iş ahlakı ve iş bilirlik anlamında güvendiyseniz gerisini danışmanınızın yönlendirmelerine bırakın deriz. Merdiven altı dükkânlar, berberler ya da bakkallar gibi ek iş olarak emlakçılık yapanları rehber edinmemeli yatırımcılar. İşin teknik ve hukuki boyutunu çoğu zaman gereğince bilemeyen ve projeleri sadece haberlerden ve kulaktan duyma yollarla takip eden kişiler yanlış yatırımın başlıca sebepleridir. Danışmanlık şirketleri projelere dair kurumların duyurularını takip eder, gerekirse yazışmalarla bilgi alırlar. Tüm mesaileri bu sektördür. Bazı ofislerin bu konular için özel alt birimleri vardır. Merdiven altı emlakçılar ise spekülatif yatırımların en önemli aktörleridirler. Fısıltı ile yayılan gerçekliği olmayan projeler en çok bu kişiler tarafından yayılır. Oysaki algılarla değil gerçekler ile yatırım yapılmalıdır. Algılar geçici gerçekler bakidir.”

 

Yatırımcılar umut tacirlerine inanmasınlar

 

Yatırım yapmaya karar verdikten sonra işin uzmanlarıyla iletişime geçmeyi öneren Bilal Aydın, umut tacirleri noktasında da uyarıyor. Aydın, “Yatırım yapmaktan korkmasınlar, aceleci davranmasınlar, umut tacirliği yapanlara inanıp inanmamak kendi ellerinde; inanmasınlar. Kimse bir yılda yüzde 200-300 kazandıracak yeri bir başkasına satmaz. Bu gibi sözlerin büyüsüne kapılmasınlar. Sonunda üzülen kendileri olurlar. Gerçekçi öngörülerle iş yapanları danışman edinsinler. Zaman gösterecek ki daha çok kazanacaklar. Yatırım yapmaya karar verdikten sonra bacanağa, dayıya komşuya sorma konusunu abartmasınlar. İşin ehli insanlar varken konuya komşuya danışmak zaman, fırsat ve para kaybettirir.”diye konuştu.

 

tayakadin-2.jpg

 

Arnavutköy ulaşılmaz olacak

 

 Kanal İstanbul’un henüz resmi bir proje olmadığına değinen Aydın, sözlerine şunları ekledi; “Kanal İstanbul henüz resmi bir proje değil. İhale yapılmamış, güzergâhı konusunda bile spekülasyonların dolaştığı bir proje. Ama proje açıklanırsa bu Arnavutköy ve çevresinde fiyatları oldukça yükseltir. Şunu da belirtelim ki Arnavutköy’ün yatırımcılarına kazandırmaya devam etmesi için kanal İstanbul projesine ihtiyacı da yok. 3. Havalimanı açıldıktan sonra Atatürk Havalimanı sadece kargo ve VIP uçuşlarına tahsis edilecek yani tarifeli seferler Arnavutköy’e taşınacak. Kuzey Marmara otoyolu Arnavutköy’den geçiyor ve Yeni İstanbul projesinin yüzde 65’i yine Arnavutköy’ü kapsıyor. Hâlihazırda bu projeler gerçekleştikçe Arnavutköy’de fiyatlar küçük yatırımcı için ulaşılamayacak bir hale gelecektir.50 bin TL’ye kadar bütçeye sahip küçük yatırımcı için önümüzdeki 1-2 sene Arnavutköy için son fırsat diyebiliriz. Şuanda metrekare olarak küçük ama kazanç sağlayabilecek, 17 bin TL’ye bile tarla bulabilirsiniz.”

 

taşoluk-4.jpg

 

Yatırımcılar uzun vadede Trakya’ya yönelmeli

 

Önümüzdeki 1-2 yıl 3.havalimanı ve çevre bölgelerine yatırımı tavsiye eden Bilal Aydın, yatırımcıların sonrasında Trakya’ya doğru yönelmelerini öneriyor. Aydın, “Uzun vadeli yatırım yapmak istiyorum diyenler şimdiden Trakya’ya yatırım yapabilir. Bunu yaparken de dediğimiz gibi algılarla değil gerçekçi öngörülerle yapmalarını tavsiye ederiz. Geçtiğimiz 10 senede Çerkezköy ve Çorlu çevresi yatırımcılarına büyük paralar kazandırdı. Gelecek yıllarda da Çerkezköy ve Çorlu’yu aratmayacak bölgeler var. Müşterilerimize gerekçelerini sunarak yönlendirdiğimiz bir bölge var.”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA