Bugün 20 Haziran 2018 Çarşamba
 • İstanbul28 °C
 • IMKB
  80.549
  %0.65
 • Altın
  194,235
  %0.08
 • Dolar
  4,7373
  %0.12
 • Euro
  5,4912
  %0.33
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yardıma her zaman gönüllü
30 Mart 2012 Cuma 12:00

Yardıma her zaman gönüllü

Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği Anadolu'ya Yardım Kampanyası'nın 10 yıldır değişmeyen bir gönüllüsü var.

İnsanda yardım etme arzusu bir kere var olmaya görsün! Ne yaşa bakıyor, ne mesleğe ne de cinsiyete... Hiçbir engel tanımadan durmadan işliyor. Bize bu cümleleri 66 yaşındaki Gönül Ersan kurduruyor. Kadıköylülerin tabiriyle Gönül Anne. Lakabının hakkını da sonuna kadar veriyor. Neredeyse tüm Anadolu'ya annelik yapmışlığı var. Yardıma muhtaç herkese en azından bir çorap giydirmişliği. Nasıl mı?

10 yıldır Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği Anadolu'ya Yardım Kampanyası için çalışıyor Gönül anne. Karşılığında da hiçbir ücret almıyor. Kampanya çerçevesinde toplanan tüm yardımların ilk adresi o. Hepsine tek tek bakıyor, yaş grubuna, cinsiyete, gönderilecek bölgenin özelliğine göre ayırıyor. Malzemeleri kolilere doldurup, üzerlerine içerik bilgilerini ayrıntılarıyla yazıp göndermeye hazır hale getiriyor. İşine öyle titizleniyor ki, sanırsınız bir mağazanın depo sorumlusu! Fikirtepe'deki yardım deposunda attığınız her adımda onun titizliği ve özeni okunuyor.

Erkekler ölmeden kıyafetini vermiyor!

Peki, kimdir Gönül anne? Artvin Hopa doğumlu, iki çocuk annesi çalışkan bir Karadeniz kadını o. 1994'te eşi vefat ettikten sonra gönüllü olarak yardım faaliyetlerine başlamış. Bir daha da bırakmamış. 2002'de başlatılan Anadolu'ya Yardım Kampanyası'nın da öncülerinden. Yaşı epey ilerlese de halinden oldukça memnun. Evde oturma fikri bile canını sıkmaya yetiyor. Haftanın en az dört günü sabah dokuz akşam beş çalışıyor. En sevdiği an ise kargo arabasının gelip kolileri yüklediği zaman. Aradan geçen seneler sonunda artık pek çok tecrübesi de olmuş tabii.

Tespitlerinden biri ilginç: "Erkek eşyası konusunda biraz zorlanıyoruz, erkekler ölmeden kıyafetini vermiyor. Kadınlar müsrif, çok alışveriş yaptığından yardım da ediyorlar!" En çok da eski, yırtık kıyafetlerin gönderilmesine üzülüyor. Ah insanlar bir de düzenli verseler! Gerçi bu sene bilinçli yardımlar yapılır olduğunu söylüyor. Gönderemeyecekleri kadar eski ya da kirli kıyafetleri de atmıyor. İhtiyaca göre yıkıyor. Bazılarını da kuru temizlemeye veriyor. İkisi de olmazsa yine de depoda tutuyor Gönül anne. Zira onun da alıcıları var. Yardıma muhtaç, özellikle de sokaklarda kalan vatandaşlar gelip götürüyor.

Hanım ağa gibi çıkmışım!

Belediye yetkilileri de Gönül anneye fazlasıyla müteşekkir. Hatta bugünlerde onların güzel bir jestiyle karşı karşıya. Yol kenarındaki billboardları süslüyor fotoğrafı! Hemen açıklayalım: İstanbul Ticaret Odası'nın bir araştırmasına göre Kadıköy yaşama kalitesinin en yüksek olduğu ilçe seçilince belediye bunu ilanlarla tanıtmak istemiş. Aralarında ünlülerin de bulunduğu Kadıköylülerin fotoğraflarıyla tanıtım afişleri bastırılmış. Gönüllü hizmetlerinden ötürü Gönül anneye de yer verilmiş. Ancak Gönül anne yardım çalışmaları için o kadar uğraşıyor ki henüz kendi fotoğrafını görememiş.

Gönül anneyi de alıp afişlerden birinin önüne gidiyor, duygularına tanık oluyoruz. İlk tepkisi biraz tanıdık: "Kilolu çıkmışım!" Takım elbiseli ve kendinden emin duruşuna biraz da esprili ikinci yorumu şu: Hanım ağa gibiyim!

Bağışlanan paltodan çıkan iki tektaş!

Gönül anne ve kendisine yardımcı olan arkadaşlarının başlarından ilginç olaylar da geçiyormuş. Bağışladığı eşyayı yana yakıla arayanlar oluyormuş mesela. Hikâyelerden birini Gönül anneden dinleyelim: "Kampanyanın ilk başladığı zamanlardı. Yaşlı bir kadın geldi. 'Benim paltom yanlışlıkla verilmiş. Onu bulmam lazım.' dedi. O zaman da yığınla yardım malzemesi var. 'Burası bitmeden o çıkmaz' dedim. Cebinde iki tane tektaş yüzük olduğunu söyledi. Baya da kıymetli. Çocuklarına almış, gelini paltoyu verince yüzükler de gitmiş. Neyse ki aradan iki ay geçince, paltoyu bulduk kadına teslim ettik." Kıyafetlerin ceplerinden eski paralar da çıkıyormuş. Bulduklarını şimdilik biriktiriyor. İleride antika mağazalarına vermeyi düşünüyor Gönül anne.

ZAMAN

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
 • Altınşehir’de çifte sevinç
 • Geleceğin yazılımcıları Living Lab’de yetişiyor
 • ‘Son Başbakan’ talimat verdi, proje hemen başladı
 • Uyuşturucu ile mücadele için destek istiyorum
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 212 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 4863936 / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA